Akvarelový obraz podľa starej fotografie

Nedávno som maľovala akvarelový obraz podľa starej svadobnej fotografie. Mal to byť darček k diamantovej svadbe. Dostala som súhlas zverejniť fotografie aj proces maľovania a tak sa môžete pozrieť, ako taký obraz vzniká.

Na začiatku stála fotografia, ktorá vznikla pred 60. rokmi.

Príjemný štúdiový dvojportrét s ostrým podaním podrobností a príjemným mäkkým nasvietením. Je to vhodný podklad na maľbu. V prvom kroku sme teda spravili rýchlu vizualizáciu, ako približne by mohla byť postavená jeho farebnosť.

Nasimulovali sme teda kolorovanú fotografiu. Nie je to síce nutné, ale je to názorné. Viete si potom lepšie predstaviť ako bude obraz vyznievať. Hneď sme sa dohodli, že pozadie by sme mohli spraviť sviežejšie. Stačí, ak bude len nadýchnuté a mohlo by vyzerať, že je to v exteriéri.

Práve pri takýchto vizualizáciách sa ľahko ukážu nejasnosti - napríklad som si potrebovala ešte zistiť, akej farby majú ľudia oči a vlasy.

  • Na obraz som použila 300 gramový akvarelový papier Fabriano. Vyrába sa zo 25% bavlny a má veľmi dobré vlastnosti.
  • Maľovala som výbornými akvarelovými farbami White Nights. Patria k tomu najlepšiemu, čím sa dá maľovať. Majú veľmi príjemnú farebnosť a dovolia pracovať aj s najjemnejšími podrobnosťami. Pleťové farby som však maľovala farbami ... ktoré majú veľmi príjemný odtieň. Tváre s nimi vyzerajú realistickejšie.

Maľovať začínam zvyčajne z pravej strany - som ľaváčka. Ak sa podarí prvá tvár, ukážem ju klientovi. Niekedy totiž výraz tváre nezodpovedá predstave zákazníka a potom by bolo najjednoduchšie začať maľovať odznova. Na akvareli totiž už nie je možné nič opraviť.

V druhom kroku som namaľovala ďalšiu tvár. Vlasy ešte nemajú všetky podrobnosti, ale vyzeralo to nádejne.

Podoba tvárí s predlohou bola blízka a tak som pokračovala v maľbe. Už v takejto nedokončenej podobe sa mi obraz začínal páčiť. Keby nešlo o svadobný portrét, asi by som bola len naznačila oblečenie a obraz by mohol zostať v takomto naznačenom stave, kde tváre by boli dominantnou časťou rozprávania. No ak ide o darček k diamantovej svadbe tak je vhodné ak oblek muža bude naozaj tmavý.

Ďalším otáznikom bola svadobná kytica. Podľa fotografie to vyzeralo na kálie. Tie sú biele so žltou vnútornou časťou. Podľa toho som teda volila farebnosť.

Obraz sa blíži k záveru. Čas práce okolo 25 hodín. V tomto je akvarel nemilosrdný - ako nanášate jednotlivé vrstvy, často treba čakať, kým to vyschne. Dá sa pomôcť tomu ak sušíte niektoré oblasti fénom.

Detail tvárí, na ktorých vidieť jednotlivé vrstvy nanesenej farby.

Nakoniec sme pripravili rýchlu vizualizáciu pre klienta, ako asi bude obraz vyzerať po zarámovaní. Všetko nasvedčovalo tomu, že manželov by na diamantovej svadbe takýto darček mohol milo prekvapiť.

Nakoniec som obraz provizórne zabalila. Aj keď šlo o osobný odber, obraz potrebuje pevné dosky a ochranu. Na to používam kartón a priehľadnú fóliu.

Obraz sa dá takto zobrať pod pazuchu.

Detail zboku. Obraz je chránený proti dotýkaniu a vlhkosti.

Priehľadná fólia nakoniec umožní, aby sa pri rámovaní obrazu nakoniec dodržala optimálna kompozícia. Nie je dobré ak sa obraz oreže na presný rozmer - pri rámovaní potrebujú kúsok z okraja skryť. Ak ale nechám na obraze priveľa okrajov, už sa stalo, že to zarámovali chybne a to kompozícii obrazu ublíži.

O pár týždňov som dostala fotografiu. Diamantová svadba vraj dopadla výborne a manželia boli príjemne prekvapení nápadom vytvoriť zo starej svadobnej fotografie ručne maľovaný obraz.

Vždy ma teší, ak sa moja práca páči tomu, kto si ju objednal. No často si obrazy podľa fotografie objednávajú ľudia s cieľom, že ich darujú niekomu tretiemu. Tam vždy spoločne tŕpneme, ako to dopadne a či obdarovaný človek bude s obrazom spokojný a či sa mu bude páčiť.

Ak sa vám moje práce páčia, môžete si objednať namaľovanie vášho vlastného obrazu. Môžete na to využiť www.sashe.sk/balentova.

Veľmi pekne ďakujem za povolenie zverejniť obrázky na mojom webe.

Pridajte sa do našej skupinky Maľujeme akvarelom. 
www.facebook.com/groups/malujeme.akvarelom
Zdieľame tam svoje najnovšie obrázky a dávame si cvičenia.

© Ľubica Veseláwww.facebook.com/vesela.lubica
Na stránke lubicavesela.sk nezhromažďujem žiadne osobné údaje v súvislosti s GDPR. Web nepoužíva cookies.