Divé maky

Maky som kreslila fialovým atramentom. Potom som kresbu kolorovala akvarelovými farbami. Na niektorých miestach som zámerne zašla štetcom aj do kresby aby sa atrament rozpil. Tento efekt sa mi veľmi páči. Na obrázku sa tým vytvorili zaujímavé miesta.

Divoké maky, známe aj ako mak poľný, alebo vlčí mak (Papaver rhoeas), sú nádherné kvety, ktoré okrášľujú polia a lúky po celom svete. Ich charakteristická červená farba a jemné lístky ich robia ľahko rozpoznateľnými a nezameniteľnými. Tieto kvety majú výnimočnú históriu a symboliku, ktoré ich robia viac než len krásnymi rastlinami.

Krása a význam: Divoké maky sú známe svojou intenzívnou červenou farbou, ktorá sa týmto kvetom stala charakteristická. Ich pôsobivá krása a pôvodné rozšírenie cez európske poľa ich urobili symbolom prírody a obnovy počas jari. Ich jemné lístky a krehká štruktúra dodávajú kontrast k ich výraznej farbe a prispievajú k ich estetickému výzoru.

Využitie: Okrem svojej symboliky sa maky používali aj na rôzne iné účely. Ich kvety a extrakty z nich sa používali v tradičnej medicíne na liečbu rôznych zdravotných problémov. Zároveň sú však maky zdrojom surovín na výrobu opiatových látok, ako je morfín. Táto vlastnosť priniesla rastlinám kontroverzný status a spôsobila reguláciu ich pestovania v niektorých krajinách.

Ochrana a zachovanie: S rastúcou urbanizáciou a zmenou poľnohospodárskej krajiny sa stanoviská divokých makov zmenšujú. Organizácie na ochranu prírody a biodiverzity sa snažia presadzovať ich ochranu a udržateľné pestovanie. Divoké maky sú dôležitým zdrojom potravy pre niektoré druhy hmyzu, a tým aj súčasťou ekosystémov.

Divoké maky sú viac než len kvety – sú symbolom histórie, pamiatky a prírodného krásna. Ich jasná červená farba a jemný vzhľad, ich robia nesmierne obľúbenými medzi milovníkmi prírody a umeleckými dušami.

Pridajte sa do našej skupinky Maľujeme akvarelom. 
www.facebook.com/groups/malujeme.akvarelom
Zdieľame tam svoje najnovšie obrázky a dávame si cvičenia.

© Ľubica Veseláwww.facebook.com/vesela.lubica
Na stránke lubicavesela.sk nezhromažďujem žiadne osobné údaje v súvislosti s GDPR. Web nepoužíva cookies.