Líška

Veľmi sa mi páčia obrázky, kreslené perom a tušom a potom domaľované akvarelom.

Priznám sa, že kresbu perom a tušom som skúšala iba zopár krát. Perokresba chce naozaj skúsenú ruku. A to sa dá dosiahnuť len cvičením.

Ak radi kreslíte, určite to poznáte. Začali ste pravdepodobne obyčajnou ceruzkou. Ceruzka má jednu veľkú výhodu - môžete ju gumovať. A tak keď kreslíme ceruzkou a niečo sa nám nepáči, je tu guma pomocník. Nepodarené miestečko vygumujeme a začneme znova. Až kým sme spokojní s výsledkom. A možno ste časom pocítili, že potrebujete vyskúšať niečo iné, lebo ceruzka vás už celkom neuspokojuje.

Ja som tiež prešla z ceruzky na pero, lebo už som potrebovala skúšať niečo, čo nieje také jednoduché. Linka perom a tušom je definitívna. Už s ňou nič nespravíte. Nedá sa zmazať. Preto potrebujeme mať istotu v ruke. Trénovať môžete na hocijaký papier, čo máte poruke. Aj na okraj novín :-). Výsledky sa dostavia. Niečo o kreslení som už napísala v článku Kreslenie

Kresba perom a tušom sa dá nádherne doplniť akvarelom. Tuš má tú výhodu, že po zaschnutí je vodeodolný. Môžete pokojne prechádzať mokrým štetcom po kresbe, nič sa vám nerozmaže. Môžete získať krásne zaujímavé obrázky. Ak ešte nemáte odvahu na skicovanie len tušom, pomôžte si ceruzkou. Neskôr to pôjde aj bez nej.

Tak som postupovala aj Líškou.

Najprv som si spravila náčrtok s ceruzkou. Ale iba jemné značky - rozmiestnenie očí, uší, približný tvar tela líšky.  Stopy po ceruzke sa dajú po zaschnutí tušu vygumovať.

Potom som kreslila pierkom a sivým tušom. Najtmavšie miesta na líške som zvýraznila čiernym tušom. Keď obrázok zaschol, vygumovala som zopár liniek po ceruzke. Teraz prišli na rad akvarelové farby. Len pár odtieňov. Oranžová, hnedá a paynová šeď.

Líška nakreslená perom a tušom. Kresba doplnená akvarelovými farbami

Líška

Detail Líšky kreslenej kombinovanou technikou - tušom, a akvarelom

Detail Líšky

Obrázok s Líškou nájdete aj na Sashe

Pridajte sa do našej skupinky Maľujeme akvarelom. 
www.facebook.com/groups/malujeme.akvarelom
Zdieľame tam svoje najnovšie obrázky a dávame si cvičenia.

© Ľubica Veseláwww.facebook.com/vesela.lubica
Na stránke lubicavesela.sk nezhromažďujem žiadne osobné údaje v súvislosti s GDPR. Web nepoužíva cookies.