Maľba akvarelovými farbami - levanduľa

Pripravila som pre vás článok o tom, ako vznikala maľba akvarelom s kvetinovým motívom. S akvarelovou technikou sa iba zoznamujem, rada si prezerám rôzne postupy a návody na internete a v knihách. A tak možno aj môj postup začiatočníka niekoho poteší.

Takže motív bol - levanduľa.

P1750052

Zvolila som si pogumovaný akvarelový papier s gramážou 190 Cotman, podobný obyčajnému výkresu. Ceruzkou som jemne nakreslila kvety a stonky ktoré mali byť v popredí, detailne namaľované. Tenkým štetcom som naniesla maskovaciu tekutinu a nechala zaschnúť.

Táto špeciálna tekutina je výborný pomocník pri práci s vodovými farbami. Keď potrebujete na maľbe zachovať biele miesta, máte možnosť buď ich precízne vynechávať. Mne sa to zatiaľ vôbec nedarilo. Je to prácne a s výsledkom som nebola spokojná. Tak som si zaobstarala Masking fluid a skúsila druhú možnosť zachovania bielych miest - zamaskovaním. Dobre sa s ním pracuje. Ale na maskovanie detailov je dobré zaobstarať si redší masking. Nanášam ho starým tenkým štetcom a hneď po skončení nanášania ho umyjem vo vlažnej vode a tekutom mydle. Čiže štetec nenechám zaschnúť, aby som ho nezničila. Alebo sa dá nanášať špáradlom, či rôznymi pomôckami, ktoré používam napríklad pri zdobení nechtov. Masku nanášam len na suchý papier. Ja som vyskúšala zamaskovať už namaľované miesto, čiže papier už pokrytý farbou. Aj to sa mi podarilo, ale dôležité je aby bola maľba úplne suchá.

Maska sa odstraňuje iba keď je obrázok celkom suchý. Najlepšie sa mi to robí bruškom prsta, postupujem radšej jemne a pomaly. Gumou mi veľmi nešlo a hlavne som sa bála, že si poškodím maľbu.

P1760405

Po zaschnutí maskovacej tekutiny som sa pustila do pozadia. Navlhčila som celú plochu papiera čistou vodou.  Na pozadie sú použité farby dvoch zelených odtieňov, žltá, oranžová a fialová.

P1760408

Veľmi zriedené farby som nanášala na vlhký papier plochými štetcami.

P1760411

Ešte do mokrého pozadia som naznačila fialovou, teraz už o trochu sýtejšou ďalšie kvety.

P1760414

Veľké kvapky vody mali spôsobiť na pozadí "bublinky" ale ku koncu som ich aj tak postupne zamaľovala.

P1760417

Teraz po zaschnutí som odstránila masku z kvetov a stoniek. Bodky som ešte nechala prekryté.

P1760482

Na odokryté miesta som tenkým štetcom maľovala jednotlivé kvety. Začala som najsvetlejšími odtieňmi fialovej a postupne pridávala tmavšie a tmavšie odtiene. Pri maľovaní mi robila príjemnú spoločnosť naša zvedavá andulka.

P1760518

P1760522

P1760525

P1760531

Pridanie fŕkancov zelenou a zriedenou fialovou.

P1760537

Tu sú už odstránené posledné zamaskované miesta - ostali mi na maľbe biele bodky.

P1760540

Pridanie tmavšej zelenej do stebiel a stoniek kvetov. Trochu som sa pohrala s detailami. Tak a obrázok je hotový.

Páči sa vám obrázok?

Pridajte sa do našej skupinky Maľujeme akvarelom. 
www.facebook.com/groups/malujeme.akvarelom
Zdieľame tam svoje najnovšie obrázky a dávame si cvičenia.

© Ľubica Veseláwww.facebook.com/vesela.lubica
Na stránke lubicavesela.sk nezhromažďujem žiadne osobné údaje v súvislosti s GDPR. Web nepoužíva cookies.