Nezábudky - akvarel

Pozrite si obraz Nezábudky, ktorý som namaľovala akvarelovými farbami. Je to obraz ktorý by sa mohol hodiť na stenu napríklad pri nočnom stolíku v spálni.

Pri nedávnych potulkách v Liptovskom Mikuláši som prvý raz videla nezábudky. Bolo ich veľmi málo, tak som rada, že sme ich vlastne zbadali. Rástli na okraji lúky. Samozrejme som si urobila zopár záberov foťákom, aby som sa doma mohla vrátiť k tomuto nežnému kvietku aspoň na fotkách.

Kvietok vyzerá veľmi jednoducho. Má päť okvetných lístkov. Žltý stred a tmavú bodku v ňom. Tak som sa tešila, že sa bude aj veľmi jednoducho kresliť alebo maľovať. Ale nie. Moje prvé výtvory sa mi vôbec nepáčili. Išla som na to veľmi zložito a kvietky vyzerali neprirodzene. Pokreslila som dosť papierov, skúšala som ceruzku aj akvarel.

Na výslednom obrázku som si trošku pomohla maskovacou tekutinou, aby som si na niektorých kvietkoch zaistila biele miesto na stred a svetlo na skle.

Toto médium slúži na dočasné maskovanie pri akvarelovej maľbe a používa sa tak, že ho štetcom nanesiete na miesta v maľbe, ktoré chcete zachovať biele. Papier musí byť suchý. Médium sa nechá zaschnúť. trvá to približne 10 minúť, záleží to aj od množstva aké ste naniesli na papier. Na tom mieste sa vytvorí vlastne gumový film, cez ktorý môžete maľovať. Je jedno, koľko použijete vody miestečko bude chránené. Dôležité je vedieť, že túto ochrannú vrstvu môžete dať dole až po dôkladnom zaschnutí maľby, lebo inak by sa papier mohol poškodiť. Odstraňovať môžete šúchaním bruška prsta, alebo gumou. Ja dávam najradšej dole pinzetou a prstom. Toto médium dostanete kúpiť v obchodoch s umeleckými potrebami. Tam som sa ešte dozvedela, že sa dá vybrať rôzna hustota média. Ja som si zvolila redšie, hustejší vyskúšam inokedy. Maskovacia tekutina sa dá riediť vodou. Takže aj keby sa vám zdalo, že je veľmi hustá, ľahko si stým poradíte.

 

Nezábudky - akvarel

Nezábudky

 

Nezábudky v modrom rámiku

Nezábudky

Takto by mohol obrázok s nezábudkami vyzerať zarámovaný.

Rozmery obrázka sú 17,5cm a 25cm.

Ak by sa vám páčil dá sa kúpiť na Sashe

 

Pridajte sa do našej skupinky Maľujeme akvarelom. 
www.facebook.com/groups/malujeme.akvarelom
Zdieľame tam svoje najnovšie obrázky a dávame si cvičenia.

© Ľubica Veseláwww.facebook.com/vesela.lubica
Na stránke lubicavesela.sk nezhromažďujem žiadne osobné údaje v súvislosti s GDPR. Web nepoužíva cookies.