Obrazy na stenu

Asi najčastejším použitím obrazu je to, že si ho zavesíme na stenu. Pomáha tak vyplniť prázdne miesto niečím plnším, alebo hodnotnejším. Preto sa maľované obrazy na stenu dávajú už mnoho storočí. Kým v minulosti boli portréty či krajinky výsadou najbohatších, dnes si obraz môžete zaobstarať takmer ihneď.

Pozrime sa na niekoľko možností, aké máte, ak si chcete ozdobiť byt. Môžete voliť

 • Umelecký obraz. Za umenie sa dá označiť práca, ktorá vás nejakým spôsobom osloví. Je to veľmi široký pojem definovať umenie. Zvyčajne to znamená, že si vyberiete obraz od známeho, či menej známeho umelca. Takéto obrazy bývajú drahšie a predpokladá sa, že budú hodnotné a to aj v čase. Kvalitné umelecké dielo môže rokmi rásť na hodnote.
 • Úžitkové umenie. Úžitkovým umením sa rozumie dielo, ktoré nemá priamo umelecké ambície. Môže ísť o výtvarnú prácu, ktorá je spravená tak, aby splnila estetické a funkčné kritériá. Môže ísť napríklad o abstraktný obraz, ktorý síce nie je priamo umeleckým dielom, predáva sa možno v obchode namnožený a tým sa stáva úžitkovým tovarom. Môže veľmi dobre splniť dekoratívnu funkciu. Nie každý potrebuje do obývačky vpáliť práve nejaké originály umeleckých diel.
 • Dekoratívne obrazy. Z pohľadu umeleckej hodnoty môžu dekoratívne obrazy mať najnižšiu "cenu". Ale nezavrhujte ich hneď. Predstavte si, že vaše dieťa namaľuje obrázok ako ste boli v lese. Ak si ho zavesíte na stenu, splní dekoatívnu funkciu a navyše má silný emocionálny rozmer. Rovnako na tom môžu byť obrazy s rodinnými motívmi - napríklad fotografie. Nie, nie je to asi umenie. Ale môže to v obývačke či v spálni vytvoriť príjemnú rodinnú atmosféru.

S voľbou stupňa "umeleckosti" súvisí aj cena. Tá niekedy býva až na prvom mieste. Najmä, ak si zariaďujete byt, často za nábytok, remeselníkov či vybavenie domácnosti zaplatíte celý rozpočet. Poznáte to - cena vždy akosi náhodou odrazu napuchne. Potom sa už nedá investovať do toho, aby ste na stenu mohli zavesiť drahšie obrazy.

A tak poďme vylúčiť z debaty klasické umelecké diela. Tie sa dajú kúpiť v galériách, alebo priamo od umelcov. Pokiaľ vás také diela oslovujú, prehliadnite si trh a vyberte si. Ja sa teraz budem venovať skôr výberu, ako môžete na stenu zavesiť obraz v ľudovejšej cene, ale aby splnil svoju funkciu. To znamená, aby vás potešil a aby dekoroval vaše obydlie v súlade s vašim pocitom.

Najskôr si rýchlo spravme prehľad, aké máte možnosti voľby techniky obrazu.

Maľované, kreslené či foto obrazy?

Pri voľbe obrazu na stenu môžete voliť napríklad z týchto techník:

 • Maľba. Asi najhonosnejšia a najserióznejšia technika je maľba. Ak ide o olejomaľbu, akrylovú maľbu či temperu, obraz bude mať silnú farebnosť, dobrý výraz a optickú výraznosť. Akvarelový obraz bude trocha jemnejší a nehodí sa do každého interiéru.
 • Kresba. Kresba ceruzkou či pastelkami je zvyčajne ešte jemnejšia, ako akvarel. Hodí sa pre interiéry kde istá nevtieravosť dekorácií je vhodná. Kresbu by som odporúčala ako techniku skôr na menšie obrázky.
 • Fotografia. Tu je široká škála uplatnenia. Vy rozhodnete či obraz s fotkou bude výrazný, alebo jemný. Či to bude fotka rodiny, krajinka, portrét alebo reprodukcia nejakého maliarskeho diela.

Potom je druhá otázka, či to má byť originál, alebo reprodukcia.

Dobrá reprodukcia maľby úplne splní svoju funkciu. Ak vám neprekáža, že ide o reprodukciu, tak vám prinesie rovnakú radosť, ako keby ste mali originál.

Samozrejme, ak sa vyznáte a veľmi dobre viete a vidíte, že je to LEN reprodukcia, potom si na stenu radšej dajte originál. Pretože vy to oceníte a vám by reprodukcia obrazu nepriniesla radosť. Tým by obraz neplnil svoj účel.

Obrazy na stenu z obchodov ako je IKEA, Kika, Sconto...

V mnohých obchodoch na nábytok a bytové doplnky nájdete veľa obrazov. Výber je veľký, dá sa voliť s mnohých rozmerov, motívov a umeleckých (či gýčových) štýlov.

 • Dostať klasické reprodukcie, ktoré sú buď tlačené, alebo získané fotocestou. Sú najlacnejšie, platí sa prakticky len za rám a niečo za tlač a autorské práva k použitiu diela.
 • Môžete si kúpiť ručne maľované obrazy, olej, alebo akryl. Sú maľované naozaj ručne, ale vznikajú podľa šablóny doslova na bežiacom páse. Niektoré sú pekné, iné vyrazia dych v tom horšom slova zmysle.
 • Veľký výber je aj fotoobrazov s množstvom motívom a farebností. Príroda, veľké detaily, staré a známe fotografie, známe stavby sveta.

V týchto obchodoch si jednoducho viete nakúpiť obrazy do celého bytu. Nemusí vás trápiť, že rovnakú dekoráciu majú tisícky iných domácností. Veď aj váš nábytok asi nie je originál. A televízor tiež - spolu s TV programom.

Obrazy na stenu z Hornbachu

Obrazy na stenu z Hornbachu - veľký výber foto-obrazov rôznych veľkostí.

Výhodou týchto obrazov z obchodov ako IKEA je to, že obraz vidíte naživo. Viete ako vyzerá, ak sa vám páči, idete s ním domov. Keby ste doma zistili, že to nie je ono, tak vám to tieto obchody určite bez problémov vezmú nazad.

Veľký obraz na stenu

Príklad veľkého obrazu na celú stenu

Neberte to ako nejaký výpredaj obrazov - niekedy tam nájdete elegantné práce.

Klasické zátišia a krajinky ako obrazy na stenu

Nechýbajú však ani ľúbivé a prípadne aj gýčové obrázky.

Časom prestanete vnímať, že na stenách máte nejaké obrazy

Myslite na jednu maličkosť. Kým zariaďujete byt, vnímate veci celkom inak. Všetko je nové. Ladíte ako by to spolu mohlo fungovať.

No prejde pol roka a vy prídete domov a nevidíte. Nevidíte aké máte skrine, nevnímate že zo stien sa na vás pozerajú nejaké maľby. Len občas vám ešte padne oko na obraz a vy si ho trocha uvedomíte.

Z toho dôvodu sa nemusíte nejako veľmi trápiť výberom. Čokoľvek si tam dáte, zvyknete si na to a stane sa to súčasťou domácnosti. Na druhej strane je isté, že aj obrazy, ktoré "nevidíte" na vás budú pôsobiť. Práve o tom sa môžete dozvedieť viac ak sledujete feng shui.

Obrazy a feng shui

Koncept tejto úvahy dáva zmysel. Feng shui prichádza s pozorovaním, že určité farby, či motívy majú na nás rôzne účinky. Aj keby ste na feng shui neverili, iste si viete predstaviť tie rozdiely. Inak sa cítite, ak vstúpite do drevom obloženej miestnosti kde skoro všetko bude tmavohnedej farby. Alebo vôjdete do bielej betónovej prázdnej miestnosti. Obidva priestory na vás vplývajú, ale každý inak. Feng shui potom prináša námety, ako voliť farebnosť a motívy.

Pri voľbe obrazov podľa feng shui potom môžete zohľadniť najmä tieto dva parametre:

 • Celková farebnosť obrazu (a stien). Možno sa rozhodnete, že chcete podporovať svoju prosperitu. Ak pre vás symbolom prosperity je zlato, možno budete voliť žlté a zlaté farby, či dokonca priamo materiály zo žltého kovu, alebo pokovenia. Alebo ak chcete podporiť svoju spriaznenosť s druhými, možno siahnete po teplých hnedých, červených farbách. Zdôraznia akčnosť, prípadne zvýraznia domáckosť.
 • Motív obrazu. Okrem voľby farebného motívu je aj výjav na obraze dôležitý. Ak chcete podporiť prosperitu, možno si vyberiete obrazy, ktoré zobrazujú úžasné diela. Eiffelova veža, či vzletná príroda. Pokiaľ sa chcete s niekým zoznámiť, asi by boli zlým motívom obrazy na ktorých je osamelá smutná postava.

Nepotrebujete feng shui na to, aby ste si vedeli odvodiť, že každý pohľad na obraz na stene vás málinko, ale programuje.

 • Ak vám na stene visí nejaký bezútešný výjav, bude vám do mozgu stále po kvapkách zasievať smutnejšie obrazy, nálady a pocity.
 • Ak máte na stene obraz prekrásnej krajinky (a nech je to hneď aj gýč prvej ligy!) bude vás programovať po kvapkách na niečo pekné.
 • Keď vám na stene visí obraz ktorý vyvoláva silné estetické pocity, možno si kvapkáte do podvedomia krásno.

Takže obraz má silnú funkciu. Nielen estetickú, ale môže vás programovať. Pohľad na fotografie z vašeho života môže pripomínať, že ste dosiahli veľa úspechov. Preto sa oplatí pri voľbe motívu obrazu myslieť na feng shui, neurolingvistické programovanie, alebo modernú psychológiu. Názvy to má rôzne, ale aj sedliacky rozum vám napovie, že obraz s motívom smrti v spálni asi nebude celkom tým najlepším nápadom.

Obrazy do obývačky

Obývacia izba sa často vníma ako centrum spoločenského života. Často v nej prijímate návštevy, alebo sa tam zdržiavate. Pri voľbe obrazov na steny potom budete asi riešiť istú reprezentatívnosť. Mali by byť zladené s ostatným vybavením izby.

 • Malé obrazy sa hodia v prípade, že k stene máte prístup až do veľkej blízkosti. Predsa len - niekedy je usporiadanie nábytku také, že sa k stene nedostanete. Potom by ste nevideli detaily tých obrázkov. Malé obrazy sa hodia v prípade, že očakávate že návštevy sa pristavia, popozerajú si, porozprávajú sa o vystavených dielkach. Zvyčajne to potom znamená, že na stene budete mať možno 10 alebo 30 obrázkov. Pri takom počte asi budete uvažovať skôr o fotografiách, alebo grafikách.
 • Stredný rozmer obrazov je asi zlatou strednou cestou. Dáva vám možnosť mať na stene niekoľko rôznych obrazov - možno dva, možno 4 obrazy. To sa hodí v prípade, že chcete trocha pestrejšie ozdobiť steny.
 • Veľký rozmer často znamená, že na jednej stene bude len jeden obraz. Taký obraz má zvyčajne najsilnejší účinok. Jedinou nevýhodou je, že musíte všetko vložiť do jediného diela.

Zatiaľ čo pri viacerých obrazoch sa dá ukázať príbeh, alebo nejaký cyklus, jeden obraz je konečný. Ak sa niekomu z vašich priateľov nebude páčiť, nezanechá dobrý dojem. Pri veľkom počte obrázkov sa niektoré nemusia páčiť a nič sa nestane.

Viem, toto nie je kritérium - ak sa ten obraz páči vám, zaveste ho a nič okolo neho už nedávajte. Nech môže pôsobiť na vaše pocity a náladu.

Je dobré, ak pri vešaní obrazov na stenu dodržiavate určité pravidlá. O nich si povieme v inom článku. V zásade ale platí, že by mali byť isté rozostupy medzi obrazmi a inými predmetmi. Mala by byť dodržaná určitá jednotnosť. Buď všetky obrázky s rovnakým rámikom, alebo každý obraz iný rám. Ak totiž máte 3 obrazy v drevenom ráme a štvrtý obraz v plastovom ráme z IKEA, bude jasné, že ten ste tam len narýchlo "dolepili".

O tom si ale povieme nabudúce.

Obrazy do spálne

Do spálne sa môžu hodiť obrazy, ale poďme sa zamyslieť nad motívmi. Vieme už aj z kapitolky o feng shui, že obraz na nás nejakým spôsobom vplýva. Preto pri výbere dekorácie v spálni môžete prihliadnuť na:

 • Spálňa je intímna zóna. Nedávajte si do nej maľby alebo diela, ktoré by ste radi ukázali priateľom. Možno nebudete chcieť, aby vám po spálni chodili návštevy a potom je vystavenie maľby v spálni zlý nápad.
 • Dajte si do spálne len taký obraz, ktorý sa vám páči.
 • Možno by to mal byť výjav, ktorý má upokojujúci účinok. Tmavomodrý pohľad na nočný New York bude asi lepšia voľba, ako červený výjav z býčích zápasov.

Pred kúpou obrazu do spálne sa pokúste pozrieť sa na obraz cez prižmúrené oči, alebo v tme. Nech sa nestane, že potme budete vidieť len fľaky, ktoré môžu byť nečakane strašidelné.

Obrazy do kuchyne

Pokiaľ uvažujete ozdobiť kuchyňu nejakými dielami, odporúčam opatrnosť. V kuchyni je často vyššia vzdušná vlhkosť a niekedy sa tvoria aj rôzne mastné povlaky. Určite to nie je prostredie vhodné pre vystavenie vzácnejších umeleckých diel.

Do kuchyne preto radšej nedávajte ani lacnejšie, ale originálne diela namaľované na papieri. Môže sa stať, že keď zvlhne, tak obraz - napríklad akvarel - sa môže časom začať vlniť. Aj keď je zaránovaný, plyn a vzdušná vlhkosť sa doň dostanú.

Preto asi najvýhodnejšie bude ak steny v kuchyni ozdobíte možno fotografiami. Motív je na vás - jedlá, rodina, rušne písané reprodukcie receptov vašej prastarej mamy - na tom nezáleží. Tieto fotografie sú lacné, vyrobia vám ich vo väčšine nákupných centier. Často na počkanie.

Zarámujte ich do najlacnejších rámčekov z IKEA. Prečo najlacnejších? Pretože za pár rokov budú rámčeky oblepené vrstvou kychynských výparov. Čistenie by vám zabralo veľa času a nemusí byť úspešné. Jednoduchšie je vyhodiť ich a keď budete prerábať kuchyňu tak si vyrobíte aj nové obrázky.

Obrazy do detskej izby

Nakoniec najťažšia téma. Aké maľby sa hodia pre deti? Tu nechám rozhodnutie na vás. To je úloha rodičov.

 • Môžu to byť výjavy z rozprávok.
 • Môžu to byť maľby, ktoré majú silný estetický rozmer.
 • Môžu to byť stimulujúce, pestrofarebné maľby.
 • Pre staršie deti sú veľmi obľúbené aj identifikačné výjavy. Mladí ľudia hľadajú svoje vzory s ktorými sa identifikujú. Potom chcú mať možno na stene radšej plagát s akčným hrdinom, než nejakú umeleckú maľbu.

Aj tu je dobré, ak uvažujete aj o tom, aký dopad má maľba na vnímanie dieťaťa. Niečo na spôsob už spomenutého feng shui.

 • Výjav z Popolušky, či Snehulienky je síce krásny, ale môže v dieťati podporovať problematický obraz o úlohe ženy. Tieto rozprávky možno nevykresľujú taký obraz, ktorý u svojich detí možno nechcete podporovať.
 • Obrazy zvieratiek, či krajín môžu v dieťati vyvolať pozitívne estetické zážitky. Môžu evokovať pocit spojenia s prírodou.

Podobne sa môžete zamyslieť aj o motívoch, ktoré plánujete zavesiť na steny. Ak má v detskej izbe dieťa spať, môžete pri voľbe maľby myslieť aj na to, že by to mal byť skôr pokojný motív.

Pridajte sa do našej skupinky Maľujeme akvarelom. 
www.facebook.com/groups/malujeme.akvarelom
Zdieľame tam svoje najnovšie obrázky a dávame si cvičenia.

© Ľubica Veseláwww.facebook.com/vesela.lubica
Na stránke lubicavesela.sk nezhromažďujem žiadne osobné údaje v súvislosti s GDPR. Web nepoužíva cookies.