Portrét z fotografie

Akvarelový obraz vo väčšom rozmere je pomerne zriedkavá záležitosť. Väčšinou maľujem obrázky tak okolo rozmeru kancelárskeho papiera. Aj v obchodoch je dosť ťažké kúpiť väčší rozmer akvarelového papiera.

Posledne sa však na mňa obrátil záujemca, ktorý chcel ako darček pre manželku dať namaľovať veľký obraz na stenu.

Na úlohu maľovať portrét z fotografie som zvyknutá, mám už trocha prax. Táto úloha však bola výzva, pretože portrét mal byť asi tak 6násobne väčší, než bežne maľujem. S väčšími rozmermi nemám veľa skúseností a tak som sa do práce pustila s obavami, či sa to podarí.

Našťastie zákazník mal na výrobu obrazu čas, tak som sa hneď pustila do práce. Na úvod som spravila podľa fotografie prvý obraz, skôr skicu.

Prvá skica akvarelovými farbami

Prvá skica

Skicovala som hneď akvarelom, nie ceruzkou. Kúpila som na to kvalitný a veľký akvarelový papier. Tak trocha som chcela otestovať aké farby zvolím a s akými štetcami sa podarí dosiahnuť najlepší výsledok na tak veľkom rozmere.

Detail tváre, skica. Problémové miesto sú vlasy.

Aj keď skica má byť len rýchly náčrt, tak som sa do maľovania zabrala, nevedela som prestať. Možno je to tým, že pôvodná fotografia z ktorej som maľovala portrét detí mala svoj výraz. Chcela som to preniesť na obraz. No boli tu aj problémy. Najťažšou úlohou boli mierne kučeravé vlasy. Ako ich v bohatej farebnosti namaľovať? Ako ponechať ich plynulosť a pritom meniť farby? Práve takéto veci som si chcela na skici objasniť.

Prvý obraz som teda celkom nedokončila a pustila som sa do veľkého obrazu. Ten som už maľovala na normálny, hrubý akvarelový papier.

Vlasy som sa rozhodla vyriešiť pomocou maskovacej tekutiny. Na tomto obrázku vidíte vlasy (vpravo) práve očistené. Tie svetlé časti boli maskované.

Hotový akvarelový portrét, na ktorom je tmavšie pozadie. Obraz má rozmery 36cm×48cm a maľovala som ho na akvarelový papier s gramážou 200g/m2.

Pri maľovaní podľa fotografie u takýchto menších detí býva neľahké dodržať výraz tváre. Keď maľujete dospelého, zvyčajne má rôzne vrásky a tie mu dodávajú charakteristické znaky. To uľahčuje maľbu a každý takého človeka ľahko rozozná. Detská tvár však nemá žiadne takéto znaky. Aj obočie je jemné. Ak sa to má zväčšiť do nadživotnej veľkosti, je trocha problém, ako vyjadriť tvár a vlasy.

Preto som spravila ďalší pokus. Zákazník pôvodne uvažoval skôr o svetlom pozadí. Na prvom obrázku som to maľovala presne podľa fotografie, čiže tmavé. Žiadalo s mi to tam, kontrastuje to s vlasmi. Na truhej strane uznávam, že ľahké, svetlé pozadie sa na detský portrét podľa fotografie rozhodne hodí viac.

Druhý obraz vyzerá takto.

Výrez obrazu

Výrez obrazu z fotografie.

Hotový obraz, na ktorom je svetlejšie pozadie.

Detail portrétu - očko dievčatka

Detail portrétu

Nakoniec som si ešte vyskúšala aj rozmer, s akým pracujem bežne.

Kresba grafitom a akvarelom

Kresba grafitom a akvarelom

Veľmi rada kreslím portréty grafitom. Používam pri tom aj grafit rozpustný vo vode. Tento obrázok som kreslila na akvarelový papier, lebo som plánovala používať aj vodu a akvarelové farby. Najprv som si nakreslila základnú kresbu grafitovou ceruzou Progresso 8B. Toto je mäkký grafit, bez dreveného tela, je potiahnutý lakom. Je to jedna z mojich najobľúbenejších ceruziek. Dobre sa strúha a kresba je krásne čierna. A to mi na tejto kresbe veľmi vyhovovalo. Páčila sa mi aj hrubá štruktúra akvarelového papiera.

Do tejto kresby som neskôr štetcom zapracovala grafit vo vode rozpustný. Používam na to akvarelovú grafitovú tyčinku. Môžete ňou priamo kresliť a potom niektoré časti rozmalovať mokrým štetcom.

Potrebovala som dostať modrú farbu do očka druhého dievčatka a tak som použila aj akvarelové farby, zostala som len pri niekoľkých farebných odtieňoch. Aj tento detský portrét z fotografie má zaujímavú atmosféru.

Veľmi pekne ďakujem za povolenie zverejniť obrázky na mojom webe.

Pridajte sa do našej skupinky Maľujeme akvarelom. 
www.facebook.com/groups/malujeme.akvarelom
Zdieľame tam svoje najnovšie obrázky a dávame si cvičenia.

© Ľubica Veseláwww.facebook.com/vesela.lubica
Na stránke lubicavesela.sk nezhromažďujem žiadne osobné údaje v súvislosti s GDPR. Web nepoužíva cookies.