Tancujúca dvojica - obraz na objednávku

Nedávno ma oslovil známy, že by chcel, aby som mu namaľovala dvojportrét. A poslal mi niekoľko fotiek. Ale jedna mi okamžite padla do oka! Nebol to ale portét. Bola to dvojica postáv, ako spolu tancujú. Pokoj, príjemná nálada z obrázku priam sálali. Zachytiť taký moment je ťažké už fotoaparátom. Ale namaľovať to ako obraz? Nepokazí sa tá atmosféra?

Bola to pre mňa výzva. Veľmi som mu chcela poslať obrázok ktorý by ho potešil. Taký, s ktorým by bol spokojný. Pochytilo ma veľké nadšenie. Skoro až netrpezlivo som začala skicovať. Dá sa to? Trocha som si neverila. Možno aj preto, že práve som dokončila iný obrázok s ktorým som nebola spokojná. Sklamanie sa mi už usádzalo v hlave. A teraz mi svitla nová nádej a predstavy o peknom vydarenom obrázku.

Vybrala som si tú z fotografii, ktorá sa mne najviac páčila. Ešte v ten večer som sa pustila do práce. Keďže išlo o obraz na objednávku, vedela som, akú má známy predstavu o výsledku. Chcel by obrázok namaľovaný tušom a jemne dofarbený akvarelom.

Takýto obraz na objednávku je vždy tak trocha riziko. Počas celého maľovania stále hrozí, že sa obraz zničí. Pri kreslení tušom a rovnako pri maľovaní akvarelom sa už žiadne chyby nedajú opraviť. Takže až do samého konca neviete ako to celé dopadne.

Predstavte si, že už máte obraz takmer dokončený, ste s ním spokojný a tu zrazu nejaké nešťastie v podobe neopatrného dotyku štetcom, rozmazaním, frknutím čohosi... No možmostí je veľa :-) Stačí jediná malá bodka a z obrazu na objednávku sa okamžite stane výsteľka odpadkového koľa. Keď sa maľuje olejom alebo akrylom, nevydarené alebo poškodené miesto sa dá úplne premaľovať a pokračovať, akoby sa nič nestalo.

Pri tomto obraze som prežívala ešte väčšiu radosť z maľovania ako inokedy. Už samotný motív vás asi tiež naplní radosťou: dvaja spokojní ľudia. Hneď prvý večer sa mi podarilo spraviť náčrt ceruzkou a následne vykresliť celé postavy tušom a pierkom.

Vypracovaná kresba tušom a pierkom - príprava obrazu na objednávku

Rozpracovaná kresba tušom

Na druhý deň som poslala niekoľko fotografii mojej práce známemu. Potrebovala som vedieť, či mu taký štýl vyhovuje a či súhlasí s podobou a celkovým doterajším výsledkom. Či mám vôbec pokračovať. Predsa len ak maľujem na objednávku, tak prvý, komu sa obraz musí páčiť je ten, komu ho maľujem...

Rozpracovaná kresba tušom a pierkom - príprava obrazu na objednávku

Kresba tušom a pierkom

Moja práca bola "odklepnutá" a to mi dodalo ešte väčšiu energiu a chuť do ďalšej práce.

Detail obrazu na objednávku

Detail obrazu

Teraz  som začala maľovať celé postavy a oblečenie. Tešila som sa dokonca aj pri maľovaní každého záhybu na sukni či košeli.

Pri tvorbe je dôležité, keď máte z práce radosť. Skúsený výtvarník vam už z letmého pohľadu vie povedať, či ste šrafúru, alebo ťahy robili s chuťou, alebo nie, či ste to odflákli alebo robili s nadšením.

Obraz na objednávku

Tancujúce postavy - obraz na objednávku

Akvarelový obraz je hotový.

V istej chvíli treba práce ukončiť. Máte hotový obraz. Teraz to ešte potrebuje riadne vyschnúť.

Pri maľovaní dostali naše andulky prísny zákaz približovať sa k obrázku

Pri maľovaní dostali naše andulky niekoľko prísnych zákazov. Hlavný znel: Absolútny zákaz akokoľvek sa približovať k obrazu, čo zahŕňa špeciálne zákaz:

  1. pristávať na ňom,
  2. ozobávať okraje,
  3. nenápadne sa k nemu približovať či už po stole, alebo vzduchom,
  4. vysedávať na ňom,
  5. sedieť nad ním na lane,
  6. vykonávať prelety okolo,
  7. vykonávať rôzne veľké i malé potreby.

Našťastie podarilo sa.

Hotový obraz na objednávku. Rám je pc simulácia

Hotový obraz na objednávku stačí zarámovať a odovzdať.Rámovanie obrazu je kapitolka sama o sebe, nabudúce si o tom povieme viac.

Veľmi pekne ďakujem za povolenie zverejniť obrázky na mojom webe.

Pridajte sa do našej skupinky Maľujeme akvarelom. 
www.facebook.com/groups/malujeme.akvarelom
Zdieľame tam svoje najnovšie obrázky a dávame si cvičenia.

© Ľubica Veseláwww.facebook.com/vesela.lubica
Na stránke lubicavesela.sk nezhromažďujem žiadne osobné údaje v súvislosti s GDPR. Web nepoužíva cookies.