Orchidea za oknom

S orchideami som dosiaľ nemala žiadne praktické skúsenosti. Nikdy mi nenapadlo kúpiť si túto rastlinu. Bránili mi v tom myšlienky, aké musí byť náročné pestovanie, ktoré by som určite nezvládla. A tak som ich vnímala ako nádherné kvety v obchodoch, na výstavách a za oknami cudzích ľudí.

Až nedávno pri prechádzke som znova v ktoromsi okne v neďalekom Kittsee zahliadla v okne rad prenádherných orchideí. Stáli tam vo svojej kráse a okolo idúci chodci sa mohli pokochať ich pestrofarebnými jemnými tvarmi. Vtedy som dostala nápad, niečo si o nich prečítať, aby som zistila, čo je také náročné na ich pestovaní a čo všetko to obnáša. Informácie v dnešnej dobe získate veľmi ľahko.

  1. Stačí si sadnúť za počítač a vyhľadať si čo najviac informácií.
  2. Z nich si urobíte základnú predstavu.
  3. A keď vás to pochytí ešte viac, nie je problém zájsť do kníhkupectva po odbornú literatúru.

Zistila som, že ak si vyberiem rastlinu s menšími nárokmi, takú ktorá je vhodná pre začiatočníkov, nemala by som naraziť na nejaké problémy.

Najľahšie sa pestujú orchidey Phalaenopsis

Phalaenopsis, ktoré sa dobre prispôsobili klimatickým podmienkam našich bytov. Tie najmenšie nároky znamenajú napríklad: vhodné miesto, dostatok svetla, pravidelná zálievka, hnojenie. Pre začiatok nič nemožné.

Rastlinka už stojí na svojom mieste. Dostala som ju od partnera a mám radosť. Viem, že nesmie stáť vo vode. To by ju za krátky čas zničilo. Stačí ak ju raz za sedem až desať dní prelejem odstátou vodou. Alebo ju môžem nechať na pol hodinku stáť v ďalšej nádobe s vodou, aby špeciálny substrát pre orchideu dobre nasiakol. Do tejto vody môžem pridať aj hnojivo a mám tým vybavené hnojenie.

  • Tieto rastliny nesmú byť presadené do zeminy.
  • Potrebujú vzduch a svetlo.
  • V zemine by korene zhnili.
  • Pravidelné rosenie listov je potrebné.

Tu som trochu narazila na rozpor v informáciách. Niekde odporúčajú rosiť celé rastliny. A niekde radia rosiť, ale nikdy nie kvety. Voda by nemala ostávať v srdiečku listov, taktiež by mohlo dôjsť k uhnitiu mladých listkov. Najlepšia by bola bola dažďová, ale kde k nej prísť v dnešných podmienkach? Čiže prevarená, alebo 24 hodín odstáta voda postačí. Aby mala rastlinka vyššiu vlhkosť vzduchu môžeme si pomôcť tak, že pod ňu podložíme plytkú nádobu s vodou a keramzitom.

Orchidea potrebuje veľa svetla, ale nie páliace slnko.

Východne otočené okno je najvhodnejšie.

Orchidea

Orchidea

 

Orchidea

Orchidea

 

Detail kvetu orchidei

Detail kvetu orchidei

A teraz už len dúfam, že nastane výmena. Ja jej dám starostlivosť a lásku a ona ma možno odmení svojou krásou... Za pokus to určite stojí.

Pridajte sa do našej skupinky Maľujeme akvarelom. 
www.facebook.com/groups/malujeme.akvarelom
Zdieľame tam svoje najnovšie obrázky a dávame si cvičenia.

© Ľubica Veseláwww.facebook.com/vesela.lubica
Na stránke lubicavesela.sk nezhromažďujem žiadne osobné údaje v súvislosti s GDPR. Web nepoužíva cookies.