Akvarelové farby

Akvarelové farby sú známe aj pod názvom vodové farby. Ako už sám názov "vodové" napovedá - potrebujeme k maľovaniu vodu. Preto vodové. Asi väčšine z nás sa pod pojmom vodové farby predstavia školské farbičky v okrúhlych mištičkách. No akvarelové farby sa predávajú väčšinou v hranatých nádobkách - panvičkách alebo polpanvičkách. Akvarelové farby môžeme ešte poznať ako študentské alebo profesionálne.

Študentské farby obsahujú menej pigmentov, viac spojiva a sú cenovo nenáročné.

Profesionálne farby obsahujú plnohodnotný pigment, sú teda drahšie.

Tieto farby sa používajú pri maľovaní akvarelom. Chcete si akvarel vyskúšať? Možno vás to bude ťahať k vodovým farbám z detských čias, ktoré som už spomínala. Možno ich ešte aj máte doma. Toto je moja zbierka rôznych školských farbičiek. Občas po nich siahnem, keď si len tak čmáram po makulatúrach alebo si niektoré beriem von do prírody na skicovanie. Sú medzi nimi aj anilínové farby, ktoré sú veľmi výrazné.

školské vodové farbičky

školské vodové farbičky

  • Kvalitné farby majú oveľa viac pigmentu, ako lacné. Stačí použiť málo farby a na papieri budete mať žiarivú maľbu. Získate tak farebne čistý, jasný a ľahký odtieň. Kvalitné akvarelové farby sú akoby priehľadnejšie - tým obrazy získavajú dojem vzdušnosti a ľahkosti.
  • Detské a lacné vodové farby musíte naniesť v oveľa väčšom množstve, aby ste získali rovnaké krytie. Žiaľ, farby bývajú menej farebné - skôr pôsobia špinavým, alebo vyblednutým dojmom. Okrem samotného pigmentu sú v lacných farbách aj iné zložky a nosiče, takže maľby pôsobia skôr ťažko, alebo zakalene. Navyše oveľa ľahšie vytvárajú rôzne mapy a fľaky.

Na nezáväznú skúšku vám určite postačia aj detské farbičky. No ak vás vodové farby chytia za srdce, neváhajte investovať a kúpte si niektoré z najdrahších. Rozdiely medzi lacnými a drahými farbami sú oveľa väčšie pri maľovaní akvarelu, ako pri platení. Inými slovami: Ak z hry vynecháme vodové farby pre deti, tak ceny za normálne akvarelové farby pre maliara sú pomerne vysoké. Potom už ale rozdiel medzi bežnými a najlepšími nie je cenovo až tak veľký. Pri práci však rozdiel býva priepastný.

Tip: ak sa akvarelu venujete, kúpte si niekoľko druhov akvarelových farieb od rôznych výrobcov. Na pleťovú farbu sa mi napríklad osvedčili iné farby ako na krajinku.

Základnými zložkami akvarelových farieb sú – farbivo a spojivo (najčastejšie to je arabská guma, ale ako spojivo sa používa aj med, alebo glycerín).

Druhy akvarelových farieb

Akvarelové farby sa predávajú v týchto druhoch balenia:

  1. Suché v malých mištičkách. To je najznámejší pohľad - aj detské vodovky sa predávajú v tejto podobe. Je to praktické. Môžete ich skladovať akokoľvek, nezaschnú vám.
  2. V tubách. Menej známe asi je, že akvarelové farby kúpite podobne ako tempery - v tube a teda v tekutom stave. Ich výhodou je že ľahšie naberiete nejakú farbu. Nevýhodou je, že môžu zaschnúť ak ich zle zatvoríte. Alebo ak vytlačíte viac ako potrebujete, tak sa rýchlejšie minú.
  3. Akvarelové pastelky.  Hodia sa skôr na menšie ilustrácie  a obrázky. K nim sa za chvíľu ešte vrátim.
  4. Tekuté akvarelové farby 

Ktorým farbám dáte prednosť je len na vás. Farby z tuby, ale aj farbu z mištičky budete musieť preniesť na paletu, aby ste s ňou mohli pracovať ďalej - namiešať ju s inou farbou, či nariediť vodou. Akvarelovou ceruzkou, alebo pastelkou budete maľovať priamo na papier a neskôr namaľovanú kresbu štetcom rozmyjete.

Akvarelové farby v panvičkách

Akvarelové farby v panvičkách

Suché farby v tvare kocôčky alebo obdľžnička sú uložené v panvičkách alebo polpanvičkách. Môžete si ich kúpiť v rôznych sadách, v plastovom púzdre. To slúži zároveň aj ako paleta. Vrchnák farieb je predelený na menšie diely, tam môžete riediť farbu vodou, alebo namiešavať svoje vlastné odtiene.

Alebo si môžete kúpiť samostatne len niekoľko základných farebných odtieňov a pomocou nich namiešate napríklad zelenú, fialovú, či hnedú. Postupne si môžete dokupovať ďalšie odtiene, alebo tie, ktoré sa vám najviac míňajú. Ja si takto postupne kupujem akvarelové farby White Nights. Ukladám si ich do plochej krabičky. Vždy pri rozbalení panvičku označím číslom, lebo plastová nádobka nie je označená názvom odtieňu.

Chýbajúce odtiene si môžete dokúpiť dodatočne

Chýbajúce odtiene si môžete dokúpiť dodatočne

Keď som si kúpila sadu akvarelových farieb Winsor&Newton mala som z nich takú radosť, že som o ich rozbaľovaní napísala aj článoček Akvarelové farby Winsor&Newton

Moje prvé akvarelové farby v plechovej krabičke som dostala do daru od milej panej až zo Španielska, pre ktorú som niečo maľovala.  Plochá krabička má na spodnej strane kovové očko na prst aby sa lepšie držali pri maľovaní v teréne.

Akvarelové farby van Gogh

Akvarelové farby v plechovej krabičke van Gogh

Akvarelové farby van Gogh majú nádherné žiarivé odtiene. Obsahujú 24 polovičných panvičiek. Vyznačujú sa najvyššou svetlostálosťou a preto ich využijete aj pri profesionálných maľbách.

Akvarelové farby van Gogh

Akvarelové farby van Gogh v plechovej krabičke

Ďalšie akvarelové farbičky v plechovej krabičke som nedávno objednala cez Ebay. Sú to farby Schmincke Horadam a u nás na slovensku ich zatiaľ nedostať.

Akvarelové farby Schmincke

Akvarelové farby Schmincke v plechovej krabičke

Akvarelové farby Schmincke Horadam

Akvarelové farby Schmincke Horadam

 

Akvarelové farby Schmincke Horadam

Akvarelové farby Schmincke Horadam

V jednej predajni v Bratislave som celkom náhodou objavila akvarelové farby Umton. Sú to majstrovské akvarelové farby určené pre profesionálov. Vybrala som si panvičky s obsahom 3,5 ml. Viem že tieto farby sa dajú objednať veľmi ľahko na internete, ale doteraz som otáľala - veď nemusím mať predsa všetko :-). Ale rozhodne neľutujem. A určite si kúpim ešte niektoré odtiene. Prekvapil ma napríklad odtieň Telovej farby,alebo Paynová šeď light, či Zem zelená česká originál.

Akvarelové farby Umton

Akvarelové farby Umton

Akvarelové farby Umton

Akvarelové farby Umton

Akvarelové farby v tubách

Akvarelové farby v tubách

Akvarelové farby v tubách sú viskózne zmesi z jemne mletých pigmentov. Dôležité je vždy dobre zavrieť vrchnáčik, aby vám tuba nevyschla. Ťažko by ste ju zo stvrdnutej tuby dolovali. Ak vám ale vytlačená farba zaschne v priehradke na palete, žiadny problém. Pri ďalšom maľovaní, ľahko postriekate priehradky rozprašovačom s vodou a možete maľovať. Ja si tak farby vytláčam aj dopredu do paletky, nechám zaschnúť a neskôr môžem vziať paletku von a maľovať v prírode.

Akvarelové farby v tubách a paletka

Akvarelové farby v tubách a paletka

Maľovanie akvarelovou farbou

Ak sa chcete pustiť do vytvárania obrazov akvarelovou farbou majte na pamäti, že tieto farby nemajú silné krycie schopnost, sú transparentné. Ak niečo pokazíte neprekryjete to inou farbou.

Na druhej strane, aj z chyby môže niekedy vzniknúť zaujímavý obraz – fantázii sa medze nekladú. Nevydarený obraz môžete poliať vodou, alebo umyť. Potom ho môžete znova skúsiť pretvoriť novou vrstvou. Žiaľ, takto napísané to znie fajn. V praxi však zvyčajne voda len oddiali chvíľu kedy obraz vyhlásite za zničený. Málokedy sa podarí zachrániť zničený obraz.

Záleží len na vás a hlavne vašej šikovnosti, ako bude obraz nakoniec vyzerať. Akvarelové farby sú výnimočné svojou ľahkou, až priesvitnou maľbou. Takže ak radi maľujete krajinky, oblohu, slnečný svit, ranný opar nad jazerom  rozhodne siahnite po týchto farbách.

No počítajte s tým, že pre dosiahnutie vizuálne ľahkého výsledku to chce stovky, alebo až tisíce hodín praxe a skúšania.

Tip: Pokiaľ to chcete s akvarelovými farbami len skúsiť zaobstarajte si menšie sady farieb, alebo si kúpte len pár základných farieb v mištičkách. Na túto techniku je treba veľa zručnosti – ak chcete len zistiť či by vám tento štýl vyhovoval začnite pomaly a neinvestujte do potrieb veľa peňazí. Všetko čo budete potrebovať môžete neskôr dokúpiť.

Akvarelové pastelky

Pristavila by som sa ešte pri mojich obľúbených akvarelových pastelkách. Sú to na prvý pohľad obyčajné farebné pasteky. Tak aj kreslia. No po nakreslení môžete obraz začať rôzne rozmývať štetcom. Získate tak zaujímavý akvarelový obrázok.

Akvarelové pastelky

Akvarelové pastelky

Akvarelové pastelky

Akvarelové pastelky

 

Akvarelové pastelky sa mi osvedčili pri obrazoch, ktoré potrebujú jemnú prácu s detailom. To sa robí dobre práve ceruzkou. Následne obraz len jemne rozmyjete vodou.

Štetec na rozmývanie akvarelových pasteliek

Štetec na rozmývanie akvarelových pasteliek

S akvarelovými pastelkami sa váš obraz môže stať elegantnejším a jemnejším.

Tieto pastelky v sebe skrývajú dve techniky: kreslenie a maľovanie.

Môžete s nimi kresliť ako s obyčajnými pastelkami, ale ak dôjde k styku s vodu váš obraz bude pôsobiť dojmom, že bol maľovaný vodovými farbami. Ak príde farba z akvarelovej pastelky do styku s vodou, bude sýtejšia.

Hlavný rozdielom medzi obyčajnými  a akvarelové pastelkami je v rozpíjaní. Akvarelové pastelky sú mäkké, majú sýtejšie farby a pri styku s vodou sa rozpijú.

Na maľovanie akvarelovými pastelkami ale aj farbami je najvhodnejší akvarelový papier. Ak len začínate, ak chcete zistiť či vám bude tento spôsob vyhovovať postačí vám aj obyčajný tvrdý papier. Avšak špeciálny papier vám vrelo odporúčam - správa sa inak.

  • Akvarelovou pastelkou na papier nakreslíte obraz a následne farebnú stopu pastelky rozotrite mokrým akvarelovým štetcom. Farbu rozotrite štetcom všade, kde chcete vytvoriť farebné miesta. Dosiahnete jemné tieňovanie bez toho, aby boli vidieť stopy po ťahu štetca. Technike rozpíjania farby sa hovorí aj lavírovanie.
  • Ak chcete miesto na obraze mať v jednej farbe vymaľujte pastelkou celé miesto a následne farbu rozpite mokrým štetcom.
  • Akvarelovými pastelkami môžete kresliť aj na vlhký podklad. Farebná stopa po pastelke sa bude pomaly rozpíjať.
  • Dajte si pozor aby štetec nebol veľmi mokrý – stačí ak bude vlhký, aby z neho nekvapkala voda.
  • Na menšie plochy použite tenší štetec, na veľké plochy použite hrubší.
  • Ak je váš obraz viacfarebný poriadne si umyte štetec pri každej zmene farby.
  • Pokiaľ chcete docieliť zmiešanie farieb na papieri štetec nemusíte umývať.
  • Mokrým štetcom najprv pretrite bledšie farby obrazu. Tmavé farby si nechajte na koniec.
  • Pokiaľ nechcete farbu rozpíjať, ale chcete docieliť tieňovanie stačí zmenšiť, alebo zväčšiť tlak na pastelku počas maľovania,  prípadne niektoré miesta môžete jemne vyšrafovať.

Keď budete dlhší čas maľovať akvarelovými farbami a pastelkami, nájdete si techniku, ktorá vám sedí najlepšie. Odporúčam skúšať a skúšať. Inak to nezistíte.

Tekuté akvarelové farby

Tekuté akvarelové farby

Tekuté akvarelové farby

Tekuté akvarelové farby

Tak ako sú akvarelové farby rozpustné vo vode, nezabudnite, že aj hotový obrázok je po zaschnutí rozmývatelný vodou. Akvarely treba uchovávať pod sklom, aby boli chránené pred vlhkom. :-)

Pridajte sa do našej skupinky Maľujeme akvarelom. 
www.facebook.com/groups/malujeme.akvarelom
Zdieľame tam svoje najnovšie obrázky a dávame si cvičenia.

© Ľubica Veseláwww.facebook.com/vesela.lubica
Na stránke lubicavesela.sk nezhromažďujem žiadne osobné údaje v súvislosti s GDPR. Web nepoužíva cookies.