Akvarelový papier

Akvarelový papier je základným podkladom pre maľovanie akvarelovými farbami a je vyrobený špeciálne tak, aby sa hodil na  toto maľovanie, kde voda hrá dôležitú úlohu. Jeho vlastnosti sú iné, aké by využil inžinier pri rysovaní na výkres. A iné, aké by ste potrebovali pri maľovaní akrylom či olejom.

Akvarelový papier

Akvarelový papier

Akvarelový papier so štruktúrou

Akvarelový papier so štruktúrou

Akvarelové farby sú rozmývateľné vodou, preto sa obzrite po kvalitnejšom papieri, ktorý sa nebude až tak vlniť keď bude mokrý, alebo počas schnutia farby. Čiže nie každý papier je na akvarel vhodný. Od povrchu, zrnitosti a štruktúry papiera dosť záleží na výslednom vzhľade obrazu. Tak isto aj farba papiera ovplyvní, ako bude vyzerať váš obrázok.

označenie akvarelového papiera s hrubou štruktúrou

označenie akvarelového papiera s hrubou štruktúrou

Akvarelový papier lisovaný za studena

Akvarelový papier lisovaný za studena

Akvarelový papier ktorý je hladší

Akvarelový papier ktorý je hladší

 • Papier hladený za studena  - hľadajte označenie Not, alebo NP - Papier sa pri výrobe počas sušenia necháva prejsť medzi studenými valcami. Tie trochu potlačia jeho štruktúru a je mierne zrnitý. Je stredne reliéfne štruktúrovaný a preto sa najviac používaný pri akvarelovej maľbe. Dobre sa na ňom maľujú ľahko nadýchnuté krajinky s menším objemom podrobností. Jemná štruktúra potom vyvoláva dojem novej úrovne ostrosti detailov. Hrubšia štruktúra papieru svedčí najmä väčším akvarelovým obrazom. Dodáva im tiež osobnejší rozmer ručnej práce na prvotriednom papieri.
 • Papier hladený za tepla - označenie HOT, HP - pri výrobe sa papier necháva prejsť medzi horúcimi valcami. Získa tak veľmi hladký povrch. Je vhodnejší, ak sa pri maľbe chcete zamerať na detaily. Najmä malé detaily niekedy interferujú so štruktúrou papiera spomínaného vyššie. Pokiaľ ale maľujete na hladký papier, všetky podrobnosti sú rezervované pre vašu ruku. Pre drobnokresbu a jemné malé akvarelové obrázky plné jemných detailov je taký papier asi výhodnejší.
 • Ručný papier má najvýraznejšiu štruktúru povrchu. Býva tvrdší a hrubší, takže vyžaduje skúseného maliara. Takýto papier sa však hodnotí najvyššie. Pomôže vyniknúť umeleckému dielu svojou originalitou - je vidieť že nejde len o strojom spravený arch.

Kvalitný akvarelový papier vlastne nie je papier. Je to bavlna.

Akvarelový papier vyrobený z celulózy

Akvarelový papier vyrobený z celulózy

Akvarelový papier vyrobený z bavlnených vlákien

Akvarelový papier vyrobený z bavlnených vlákien

Akvarelový papier obsahuje 25% bavlny

Akvarelový papier obsahuje 25% bavlny

Kvalitný akvarelový papier sa vyrába z dlhých vlákien bavlny. Najznámejší výrobca akvarelového papiera je talianska firma Fabriano, ktorá začala v roku 1283, alebo francúzska firma Arches, začali v roku 1492.

 • Najkvalitnejšie akvarelové papiere sú vyrobené z bavlny, alebo z ľanu.
 • Lacnejšie sú vyrobené z kombinácie papiera a bavlny.
 • Najlacnejšie sú z bežného materiálu podobného ako výkres.

Keďže nemám zvlášť naštudované ako sa vyrába akvarelový papier, našla som si aj zopár videí na internete, prečítala všetky možné články a prelistovala všetky knihy ktoré mám doma na tému akvarel.

 

 

Hrúbka papiera je tiež dôležitou vlastnosťou. Na akvarelový obraz je lepšie použiť riadne hrubý papier, určený pre profesionálov. Najmenej 300 gramový. Dostať však aj hrubší. Ak predávate obrazy, vždy pôsobí lepšie, ak zákazník dostane do rúk dôstojný, hrubý a pevný materiál. Papiere s vyššou gramážou netreba napínať.

Hrubší papier sa aj o niečo ťažšie napne. Stalo sa mi zopár krát pri napínaní 300 gramového listu papiera, že mi papierová páska pri schnutí praskla.

 • Drahý kvalitný papier nie je potrebné napínať
 • Lacnejší papier s menšou gramážou je vhodné pred maľovaním napnúť.

Zvlnenie papiera je pri akvarelovej maľbe vážnejší problém, ak chcete napríklad obrázok darovať, alebo predať. Ak sa totiž papier nepravidelne zvlní, začnú sa pri maľovaní tvoriť rôzne "jazierka" s farbou. Potom vznikne obraz s miestami, kde farba stiekla a s miestami kde takmer žiadna farba už nezostala. Maľbu nemôžete dobre ovládať a výsledok môže byť celkom iný, ako ste si predstavovali.

Tento problém sa rieši tak, že si papier pred maľbou napnete na dosku.

Budete na to potrebovať:

 • Akvarelový papier, ktorý chcete napnúť.
 • Drevenú podložku (môže byť aj z iného materiálu, ale musí byť pevná a rovná). Najlepšie rysovaciu dosku - pozor však, aby nepúšťala farbu.
 • Papierovú lepiacu pásku. Takú tú hnedú ako na balíky.

List papiera namočte v studenej čistej vode. Ak je papier hrubší, môžete ho nechať vo vode zopár minút. Potom ho jemne za dva rohy vytiahnite a nechajte z neho odkvapkať prebytočnú vodu. Položte papier na čistú dosku. Papierovou páskou ho pripevnite o dosku a nechajte vo vodorovnej polohe vyschnúť.

Po uschnutí napnutého papiera teda môžete začať maľovať. Papier je perfektne napnutý a nič nebráni vašej tvorbe. Počas maľovania sa však môže trocha vlniť, ale nepanikárte! Hneď ako farba uschne bude papier zas celkom rovný. Hneď ako obraz uschne môžete ho z podložky vyrezať pomocou orezávača a príložníka.

V súčasnosti však existuje aj pohodlnejšie riešenie. Akvarelový blok, lepený zo štyroch strán.

Akvarelový blok, lepený zo všetkých štyroch strán

Akvarelový blok, lepený zo všetkých štyroch strán

Akvarelový blok sa predáva ako balík 10 až 20 akvarelových papierov. Tie sú spolu po bokoch zo všetkých stranách zlepené. Takže môžete maľovať vždy len na jeden, najvyšší papier. Ak si kúpite drahší akvarelový blok (vynikajúce výsledky som mala s Dalled Roweny The Langron Prestige 100% bavlnený akvarelový papier v bloku) papier sa takmer nebude vlniť. Po zaschnutí maľby jednoducho obraz vyrežete a môžete maľovať ďalší. Nevýhoda, je že musíte počkať, kým obraz celkom nevyschne, až potom môžete začať maľovať ďalší. Je dobré mať viac takýchto blokov, ak vám to financie dovolia :-)

Ako si vybrať akvarelový papier

Rozdiely v cene medzi rôznymi značkami sú dramatické. Preto si ujasnite najskôr ako, kde a pre koho budete maľovať. Či v teréne, alebo doma v pohodlí, či len tak pre seba, alebo pre zákazníka...

Akvarelový papier - bloky lepené alebo špirálové

Akvarelový papier - bloky lepené alebo špirálové

 • Akvarelový blok papierov je zlepený a platíte materiál + prácu navyše. Kupujte preto akvarelový papier v bloku jedine v prípade, že na to máte konkrétny dôvod. Maľujete radi v bloku? Potom sa vám to oplatí kúpiť. Chcete si papiere z bloku vytrhávať a maľovať po napnutí? Potom si kúpte:
 • špirálový blok
 • Jednotlivé listy akvarelového papiera. Často sa s cenou dostanete významne nižšie, ak kúpite papier po kusoch. Alebo veľký rozmer, ktorý si doma rozrežete.

Posledne som tak napríklad chcela kúpiť papier Canson 300 gramový. V bloku je oveľa drahší.

Asi sa nevyhnete tomu, že si postupne kúpite niekoľko druhov papiera. Vyskúšajte si ich všetky. Rýchlo zistíte, s ktorým materiálom sa vám darí dosiahnuť tie najlepšie výsledky.

Zvyčajne platí čím drahší, tým lepší. 

Pamätám si, ako som v začiatkoch váhala, či si mám kúpiť najdrahší papier. Keď som s akvarelom začínala, chcela som ušetriť. Lacné farby, lacný papier. Lacné štetce cez ebay z Číny. Lacné boli aj výsledky.

Lacnejší akvarelový papier

Lacnejší akvarelový papier

Na mizerný papier nemôžete maľovať tak, ako na drahý.

 • Dobrý papier sa krúti málo, alebo takmer vôbec.
 • Prvotriedny papier vám nenasaje veľa vody. To vám dovolí maľovať "na mokro" kedy sa napríklad krajinka len jemne rozpíja v diaľke. Taký obraz sa na lacný papier namaľovať nedá.
 • Kvalitný papier sa nežmolkuje. Ak na jedno miesto prídete mokrým štetcom viackrát, nevytvárajú sa žmolky.
 • Do dobrého papiera sa lepšie zapracuje pigment. Stačí menej farby pre lepší efekt.
 • S predošlým bodom súvisia aj fľaky a škvrny. Ak má papier dobré vlastnosti, ľahšie na ňom vytvoríte peknú, plynulú plochu.
 • Na lacnom papieri sa nedá vymývať farba. Ak sa vám podarí spraviť chybu, z drahšieho papiera je nádej, že nejakú chybičku vymyjete štetcom.
 • No a nakoniec drahší papier vydrží dlhšie. Býva označený ako Acid free - bez kyselín. U lacných druhov neviete, či papier po roku či dvoch nezačne žltnúť, alebo fľakatieť.
Akvarelový papier neobsahuje kyseliny

Akvarelový papier neobsahuje kyseliny

Akvarelový papier

Akvarelový papier

Medzi značky, ktoré u nás kúpite patria:

Akvarelový papier

Akvarelový papier

Akvarelový papier

Akvarelový papier

Akvarelový papier

Akvarelový papier

Akvarelový papier

Akvarelový papier

Toto je môj obľúbený špirálový blok s 300g/m2 akvarelovým papierom.

 • Arches - asi najdrahší akvarelový papier u nás.
 • Fabriano, Canson, Dalled Roweny patria k najlepším avšak už cenovo dostupným materiálom.

Pri nákupe papiera si prejdite obchody. Niekedy môžete vďaka tomu aj ušetriť. Nezaškodí kontrolovať ceny aj na Amazone a Ebay - v rámci Európy je to bez cla. Žiaľ, väčšinou sú ceny nastavené podobne ako u nás. Ak je papier niekde aj lacnejší, doprava to zas predraží.

Každopádne potom, čo si spravíte prvé skicy a skúšky, maľujte vždy už len na kvalitný papier. Jeho vlastnosti sú totiž iné, lepšie. Čo však je dôležité:

Akvarelová maľba sa nedá cvičiť na lacnom papieri a potom "naostro" maľovať na drahý!

Nenacvičili by ste si, ako sa vlastne váš papier správa v rôznych situáciách. Je to podobné, ako keby ste chceli hrať na organ a snažili sa to cvičiť na klavíri. Niečo sa dá, ale veľa nie.

Nedávno som si kúpila v papiernictve balíček asi 10 kusov papierov. Boli označené ako akvarelové a bola tam napísaná gramáž. Po skúsenostiach som už tušila, že to bude obyčajný výkres. Cena tomu zodpovedala. A na balíčku som nenašla žiadne ďalšie označenia, ktoré by nasvedčovalo tomu, že ide naozaj o akvarelový papier. Zo zvedavosti som si aj tak papier kúpila, veď výkres sa doma nestratí :-). Samozrejme sa mi potrvdilo, že názov "akvarelový" bol zavádzajúci a nepravdivý.

Čiže pri kúpe akvarelového papiera sa všetko dôležité dozviete z informácii na obale. Gramáž, rozmery, obsah kyselín, zloženie z čoho je papier vyrobený.

Pridajte sa do našej skupinky Maľujeme akvarelom. 
www.facebook.com/groups/malujeme.akvarelom
Zdieľame tam svoje najnovšie obrázky a dávame si cvičenia.

© Ľubica Veseláwww.facebook.com/vesela.lubica
Na stránke lubicavesela.sk nezhromažďujem žiadne osobné údaje v súvislosti s GDPR. Web nepoužíva cookies.