Dámske pierko na kreslenie tušom

V tomto článku sa dozviete, ako si vybrať a kde sa dajú kúpiť pierka na kreslenie tušom.

Určite to poznáte aj vy ktorí radi kreslíte a maľujete. Niekedy máte chuť na zmenu. Vyskúšate všetky možné techniky, šrafovania, tieňovania... Potom cítite, že by to chcelo niečo iné, nové, tak siahnete po štetcoch, alebo pasteloch, možností je veľa.

Mala som doteraz niekoľko kúskov dámskych pierok na kreslenie tušom, či atramentom a z toho len jedno bolo moje obľúbené. Jediné písalo hladko, neškrípalo na papieri. Nebolo treba stále ho namáčať do tušu... Ale viete si predstaviť tie obavy, čo keď sa pierko zlomí, alebo ktorá andulka si ním bude špárať zobák.

Andulky chcú poškodiť pierka

Na tomto zábere sa už práve prvá andulka zaujíma, čo to tam leží. A to moje nové pierka! Heš!!!

Tak som sa pokúsila kúpiť si také isté do zásoby. Ale nepochodila som. V obchode, kde som pierko kúpila už také isté nemali, dokonca mi tvrdili, že nikdy také ani nemali.

Vtedy zasiahol môj priateľ. Rozhodol, že pierka budú. Ale nie jedno. On tvrdí, že najlepšie pierko je také, ktorým predtým niekto už nejaký čas kreslil, alebo písal. On sám svojho času kreslieval karikatúry do humoristuických časopisov a to sa robilo práve redisovým perom a anilínovými farbami.

Skúsenosti ukázali, že ak si kúpite zo 10 nových pierok, je šanca, že niekoľko z nich možno časom rozpíšete. No ak máte niekde v šuflíku staré kaligrafické, redisové či dámske perá po prababičke, je to cenný majetok. Tie často píšu perfektne. Jednak to vtedy už vedeli vyrobiť a druhak chybné pierka už asi niekto objavil a za tie roky povyhadzoval... Tak sme už ani nehľadali v umeleckých potrebách. Zalovili sme v mútnych vodách e-bay. Kopa ľudí tam predáva staré haraburdie. Skúsili sme síce pozrieť aj na blšom trhu v Bratislave, ale nič také tam nikto nemal.

Ebay dip pen nibs

Už čoskoro sme mali odoslanú prvú objednávku - sériu 16 kúskov. Niekoľko lady pierok, pár kaligrafických a niekoľko redisových. Cena aj s poštovným okolo 10 eur. Za pár dní prišli. Pekne a bezpečne zabalené dve vrecká. V jednom bolo 16 pierok ako na obrázku a v druhom asi 8 ďalších a fixkou napísané FREE. Pár kaligrafických a dámskych pierok bolo pribalených navyše. Niektorí predajcovia vedia potešiť. Samozrejme, že za to majú vyššie hodotenie, hviezdičky a poďakovania. Áno, dôvera je základom dobrého obchodu.

Pierka

Okrem toho prišli ďalšie dve obálky s rysovacími a inými perami. Pre istou sme objednali u viacerých obchodníkov. Takže mám zásobu lady pierok na niekoľko rokov. Ja som nehľadala kaligrafické pomôcky, ani redisperá. Ale chceli sme práve balík starších pierok a tie sa zvyčajne predávajú práve spolu s kaligrafickými potrebami. Predsa len perá sa najčastejšie používajú na písanie a písmomaliarstvo.

Keby ste chceli hľadať, tak odporúčam využiť buď

  • ebay.co.uk (hľadajte "dip pen nibs") alebo
  • ebay.de (buď prejdite na nemčinu, alebo hľadajte to isté)

Je to v Európe a tým pádom sa vás netýka clo. Poštovné u týchto malých vecičiek je nízke. Nalaďte sa na použitý tovar a zakrátko nájdete veľa pierok. Môžete hľadať priamo "vintage dip pen nibs" a rýchlo nájdete rôzne balíky aj s desiatkami rôznych pierok. Odporúčam radšej si kúpte "zmätok" rôzne hrubých kaligrafických a redisových pierok.

Dámske pierka

Viem, je to tak trochu mačka vo vreci. Môže sa stať, že ani jedno z perečiek nebude to pravé. Ale pri malej troche šťastia sa vybavíte perfektne.

Dámske pierko

Niekto to nazýva aj lady pierko. Je to nástroj určený na pisanie, aj kreslenie. Vyznačuje sa tenkou, alebo až veľmi jemnou stopou.

Dámske pierko - ukážka

Hrot pera je ostrý a ak nepritlačíte, stopa je rovnaká. Hodí sa však aj na písmomaliarstvo - ideálne je na technické písmo.

Dámske pierko

Dámske pierka majú rôzne tvary a každé má trocha iné vlastnosti a asi aj využitie. Až tak sa v nich nevyznám, tak nejdem mudrovať.

Dámske pierko

Tip: všimnite si, že pero mám uchytené vo veľkej verzatilke. Je to praktická a užitočná násada na hrot. Samozrejme, kvalitná rúčka je asi lepšia, ale vyskúšajte si aj verzatilku. Je o niečo hrubšia a možno sa vám bude páčiť pevné držanie v ruke.

Redisové pero

Tieto pierka majú širší hrot. Môžu mať len trocha hrubšiu stopu ako klasické písacie. Na kreslenie karikatúr, alebo písanie sa hodí možno pol milimetrové. Pre väčšie formáty dostať aj dvojmilimetrové.

Redisové pierko

Toto je ukážka typického redisového pera. Rozpoznáte ho podľa toho, že jeho hrot je rozšírený.

Špeciálne pri redisových, ale aj kaligrafických perečkách sa hodí používať nástavec. Ten potom drží tuš v pere ako určitú malú rezervu. Vytržíte takým pierkom kresliť oveľa dlhšie medzi namáčaním.

Keby ste chceli kupovať na Slovensku, môžete sa v obchode spýtať na redispero Koh-i-noor, čo je takmer domáci výrobca.

Niekedy sa dá kúpiť aj redispero s násadkou - netreba sa tomu brániť. Čím viac násad, tým lepšie.

Kaligrafické pierka

Na tieto sme sa nesústredili. Napriek tomu prikvitlo zopár menších.

Kaligrafické pierko

Kaligrafické sa používa na kaligrafiu (písmomaliarstvo) a preto je mierne doboku zabrúsené. Vytvorí vďaka tomu mierne nerovnakú stopu podľa toho v akom uhle kreslíte písmeno.

Kaligrafické pierko

Ak som vám teda narobila chute dobre si zakresliť, tak si ešte pozrite zopár bežných pier, aké sa dajú na ebay kúpiť:

Pierka

Keďže pierok príde celý kŕdlik, je výhodné, ak si z každého pierka spravíte nejakú skúšku.

Ako kreslia rôzne pierka

Spravte si testy a pierka si následne označte, aby ste neskôr rýchlo vedeli zistiť, ktoré chcete použiť. Niektoré píšu celkom tenulinko, iné hrubšie. Aj technické pismo je výborná pomôcka. Napíšte si pár písmen technickým písmom a okamžite vidíte, ako ktoré pierko píše, aké má vlastnosti. Takéto kaligrafické pomôcky si potom uchovajte v nejakej krabičke aj s výsledkami.

Porovnanie pierok

Nakoniec si pozrite rozdiely ako píšu rôzne perá.

Takto píše dámske pierko

Dámske pierko píše jemným ťahom. Pri malom tlaku je stopa rovnaká všade. Ak zatlačíte, môžete dosiahnuť jemné zhrubnutie ťahu a to sa používa najčastejšie v kaligrafii.

Kaligrafické pero, detail

Kaligrafické pierka sú širšie. Niekedy zbrúsené došikma.

Ako píše kaligrafické pero

Ťah, ktorý robíte smerom k ruke je hrubší a ťah, ktorý vediete bokom je tenší.

Redisové pero, detail

Redisové perá.

Ako píše redisové pero

Redisové pero zanecháva hrubšiu stopu. Na obrázku je aj osadený zásobník na tuš.

Násadec

Takáto násadka spôsobí, že nad perom sa potom môže vytvoriť kvapka tušu, ktorá slúži ako rezerva.

Niekoľko slov k násadám a rúčkam

Už som spomenula, že niekedy sa dá písať pierkom tak, že ho uchytíte do hrubšej verzatilky.

Rúčky na perá

Hore verzatilka, v strede plastová a dole drevená rúčka na pero.

Oficiálne však na to kúpite aj špeciálne rúčky. Násada, do ktorej zastrčíte pero je tak trocha problém.

  • Plastová sa asi bude kĺzať a často sa zle drží.
  • Drevená je veľmi príjemná a pevná, zvyčajne ale zakrátko začne praskať.

Preto potrebujete kúpiť hneď niekoľko násad. Najlepšie rôznych tvarov. Zistíte, ktorá rúčka na pero vám najlepšie sadne do ruky. Každá je iná. Niekto má rád hrubšie, iný tenšie.

Tip: Pozor na lacné rúčky na perá! Až príliš často sú to šmejdy. Pierko tam zasuniete a bude sa hýbať. To je úplne nepoužiteľné, pretože potom neviete, ako kresliť. Potrebujete rúčku, ktorá má vo vnútri riadne odpružený držiak!

Popraskané drevo na rúčke

Na obrázku vidíte, ako rúčka na pero časom začne praskať. Ono sa to pri práci postupne špiní. Tuš je vlhký a drevo časom prakne.

No a keďže aj rúčka sa môže zničiť, potom keď si vyberiete, ktorá vám naozaj sedí tak si ich zo tri kúpte. Aj rúčka vám môže spadnúť a zlomiť sa. Častejšie však popraská drevo účinkom vlhkosti z tušu. Tak nech v strede najlepšieho kreslenia nezistíte, že zrazu nemáte čím kresliť.

Prax s písaním a kreslením pomocou pierok s rúčkou

Z praxe (nielen mojej) vám dám dva tipy.

  1. Samotných pierok potrebujete viac, než len jedno. Dôvod je jednoduchý - sú to malé a chúlostivé objekty. Stačí aby vám spadlo na zem alebo ním nechtiac ťuknete do fľaštičky a putuje do smetí. Navyše aj od výroby občas kúpite chybný kus.
  2. Nové pierko treba trocha vypísať. Pár hodín práce a pierko sa pribrúsi a aj vy si naň skvelo zvyknete. Potom sa vám s ním bude písať fakt perfektne!
  3. Aj keby ste mali sto rôznych hlavičiek, vždy budete písať jedným, najviac dvoma. Jednoducho človek rýchlo nájde čo mu sedí a potom už nechce ísť "dozadu".
  4. Ak pero nie a nie rozpísať, skúste si ho zabrúsiť. Drsný baliaci papier a veľké široké ťahy aj bez tušu spôsobia, že niektoré pierka zrazu dostanú rozum.
  5. Ak je pierko mastné, umyte ho v alkohole. Technický alkohol kúpite v hornbachu za bagateľ.
  6. Pierka po použití umývajte.

Ako píšu rôzne ale rovnaké perá

Na tomto obrázku vidíte,a ko to vyzerá, ak máte rovnaké dámske pierka. Každé má trocha inú stopu. Preto treba kupovať vždy viac pierok, než len jedno.

Ako píšu rôzne perá

Jednoducho dámskych pierok je po svete veľké množstvo. V minulosti sa veľa písalo atramentom. Väčšie firmy niekedy vyrábali ako darčekový predmet kaligrafické perá a dávali ich svojím klientom. Mnoho pierok sa zas používalo v armáde a niekedy je to na nich aj napísané.

Ak si teda kúpite vintange dip pen nibs, ako tomu hovoria v zahraničí, kupujete si vlastne tak trocha kúsok neďalekej histórie. Asi nebudete mať šťastie kúpiť niečo mimoriadne vzácne - to tí predajcovia zvyčajne dobre vedia.

Ale staré pierka sú prekrásny objekt, ktorý vás priam láka, aby ste si nimi trocha pokreslili, alebo zapísali.

Pridajte sa do našej skupinky Maľujeme akvarelom. 
www.facebook.com/groups/malujeme.akvarelom
Zdieľame tam svoje najnovšie obrázky a dávame si cvičenia.

© Ľubica Veseláwww.facebook.com/vesela.lubica
Na stránke lubicavesela.sk nezhromažďujem žiadne osobné údaje v súvislosti s GDPR. Web nepoužíva cookies.