Kreslenie

Kreslenie je technika, pri ktorej sa zobrazenie dosahuje pomocou čiar. Na to sa používajú materiály ako je ceruzka, pero, uhoľ, či tuš. Podľa toho, čo kreslíte môže ísť o technické kreslenie (napríklad návrh budovy, či inžinierskej siete), alebo ide o výtvarný prejav. V tomto článku sa budem venovať kresleniu ako umeleckej, tvorivej činnosti.

Najskôr trocha technológie. Pri kreslení máte k dispozícii čiaru. To je všetko. Ňou môžete kresliť na rôzne spôsoby.

Kreslenie rôznymi materiálmi - zľava uhoľ, pero, ceruzka

Kreslenie rôznymi materiálmi - zľava uhoľ, pero, ceruzka

Na obrázku vidíte rozdiel medzi tým, ako sa dá kresliť perom, ceruzkou (grafitovou tuhou) a uhľom. Základom kresby je teda vždy čiara. Niektoré materiály dovoľujú, aby čiara mala rôzne vlastnosti. Hrúbku, alebo sýtosť. Čím viac materiál dovolí pracovať s hrúbkou a sýtosťou, tým "krajšie" môžete nakresliť poltóny či podrobnosti.

Kreslenie rôznym materiálom - vľavo ceruzka, vpravo pero

Kreslenie rôznym materiálom - vľavo ceruzka, vpravo pero

Keďže čiara sama o sebe nemá veľkú hrúbku, základnou technikou pri kreslení je šrafovanie, či iné druhy výplní.

Rôzne druhy šrafúr a výplní pri kreslení

Rôzne druhy šrafúr a výplní pri kreslení

Pomocou rôznych druhov šrafúr a textúr môže potom kresliar dosahovať pomocou kreslenia aj tmavé miesta na obrázku. Výsledný dojem z kresby potom najmä na väčšom formáte obrazu je zaujímavý.

Kreslené sovičky - ceruzka

Kreslené sovičky - ceruzka

Pri pohľade na takúto kresbu potom vidíte pekne spracované poltóny. Tie sa skladajú z tisícov ťahov a čiar. Na výslednom obrázku to však nie je vidieť. Iba pri veľmi detailnom pohľade. Umelec potom môže regulovať, či chce nakresliť

  • obrázok blízky fotorealistickému zobrazeniu, kde zaniká možnosť rozlíšiť jednotlivé ťahy, alebo
  • obrázok s priznaným šrafovaním, kde je jasné, že ide o kreslenú ručnú prácu.

Kreslenie vyžaduje nečakane veľa hodín tréningu. No začať môžete takmer okamžite - aj celkom malé deti dokážu pomocou pasteliek vyjadriť vizuálnou cestou nejaké informácie.

Na obrázkoch detí je často celkom jasné, čo chcú povedať, alebo nakresliť. Aj keď tvary často nemajú nič spoločné s realitou, pozorujeme tu zaujímavú vec. Prácu so symbolom. Všimnite si, že správne umiestnené čiarky môžu slúžiť na vyjadrenie očí, alebo vtákov na oblohe. Práve istá miera abstrakcie potom je typickým znakom kresby. Najmä v prípade, že kresliar pracuje s kontúrou. Abstrakcia tu potom dovolí celkom si odmyslieť podrobnosti a človek pritom vie, čo chcel autor nakresliť, alebo povedať.

Ako sa naučiť kresliť

Kreslenie sa tak, ako iné zručnosti môže cvikom rozvíjať a zlepšovať. Ak sa budete veci venovať niekoľko hodín denne, môžete dosiahnuť nečakane dobré výsledky už za pár mesiacov. Talent je, samozrejme výhodná vec. Niekto totiž má ku kresleniu blízko, iný nie.

Ako rozpoznáte, či dieťa má na kreslenie talent?

Dajte mu ceruzky, papier a čas. Ideálny by bol aj príklad. Keď dieťa vidí, že iní kreslia, bude to skúšať o to ochotnejšie. Nič iné však netreba. Pozorujte. Baví ho kreslenie? Alebo pri prvej príležitosti ide von hrať futbal? Alebo počúvať hudbu? To je veľmi dobrý indikátor talentu. Ak dieťa pri niečom vie udržať pozornosť, je to signál. Ak sa k tomu vracia dokonca častejšie, asi ho to baví. A to je takmer to isté, ako talent. Ak ho kreslenie baví a bude s ním pracovať, dosiahne výsledky.

Ak sa teda vy, alebo vaše dieťa chcete naučiť kresliť, môžete začať tým najjednoduchším. Kúpte si obrázky na kreslenie - vymaľovánky. Na takomto pomerne málo tvorivom cvičení si dieťa či začiatočník môže spraviť prvé cvičenia. Ako sa drží ceruzka, ako ňou treba pritlačiť. Ako naučiť ruku, aby sa z nešikovných prstov začali stávať pomocníci?

Potom si môžete vyskúšať nejaké celkom ľahké kresby. Zatiaľ si nedávajte žiadne veľké ciele. Stačí, že vôbec načmárate niečo, čo má tvar. Neriešte kompozíciu, ani kvalitu, či presnosť. Ponechajte si hravosť a radosť z práce.

Pri kreslení sa nenechajte odradiť neúspechom.

Pri kreslení sa nenechajte odradiť neúspechom. Toto sú moje staršie pokusy o portrét. Jeden horší, ako druhý.

Prvé kreslené obrázky teda nebudú príliš "umelecké". To však nevadí. Ak vás táto činnosť baví, tak sa čoskoro zlepšíte. Keby vás ale nebavila, nič sa nedeje.

Pri kreslení sa nenechajte odradiť neúspechom. Moje staršie pokusy o obrázok mačky...

Pri kreslení sa nenechajte odradiť neúspechom. Moje staršie pokusy o obrázok mačky...

Môžete sa pozrieť na obrázky na kreslenie pre zaciatočnikov. Jednou z ciest totiž je, že si ako predlohu zvolíte nejakú kresbičku, ktorá sa vám páči. Môže to byť obľúbená figúrka z rozprávky.

Tip: pre začiatok si vyberte radšej obrysovú kresbu. Seriály ako sú Miazgovci, Tom a Jerry, či Simpsonovci sú ideálnym kandidátom na prvé cvičenia. Skúste si tie postavičky nakresliť.

Budete asi veľmi prekvapení, keď zistíte, ako vám to nejde a nejde a nejde. Originály majú švih. Nakresliť to len tak od oka už chce veľa skúseností. Väčšina karikaturistov síce pracuje s veľmi jednoduchými postavičkami, tie ale majú svoj zmysel a anatómiu. To nenakreslíte bez dlhoročného cviku.

Ak si pozriete seriál Tom a Jerry, všímajte si kresby. Niektoré sú majstrovské! V iných dielach sú postavičky ako zle prekreslené amatérske pokusy. Potom si pozrite titulky a uvidíte úplne jasnú súvislosť. Asi najlepšie diely (výtvarne aj obsahovo má na svedomí zvyčajne Chuck Jones. Diely, ktoré vznikali v nemenovanom susednom štáte sú výtvarne viditeľne zlé a obsah je prázdnejší.) Jednoducho ani profesionálni kresliari animovaných filmov to nezvládajú. Nie je to ľahká úloha.

Pri takomto cvičení sa vlastne začínate učiť preniesť na papier nejaký už existujúci tvar. Cvičíte si odhad, ale aj schopnosť jemnej práce s ceruzkou či perom.

Tip: skúste si starý trik profesionálov! Nebojte sa skicovať. Nakreslite si jemne ceruzkou obrázok. To umožní opravovať, upresňovať. Keď máte skicu hotovú, použite pero s tušom a kresbu nakreslite presne priamo na pôvodnú skicu ceruzkou. Počkajte niekoľko hodín, kým tuš dokonale zaschne. Kresbu ceruzkou vygumujte. Na výkrese vám zostane len kresba tušom, ktorá má isté a presné ťahy.

Kreslenie tušom podľa skicy

Kreslenie tušom podľa skicy

Aj pri iných druhoch kreslenia však budete bežne skicovať. Nebojte sa preto hneď od začiatku kresliť najskôr celkom jemné ťahy. Postupne môžete kresbu zosilňovať.

Ak sa vám už bude dariť napodobniť rôzne karikatúry či kreslené postavičky, môžete pristúpiť k ťažším úlohám.

Sledujte videá o tom, ako sa dá naučiť kresliť

Jeden z tipov je aj Youtube. Nájdete tam asi aj desaťtisíce videí. Mnohé sú síce len ochutnávkou na rôzne platené kurzy kreslenia, ale to nevadí. Aj ochutnávka je často dobrá. Navyše môžete sa pozerať na to, ako kreslia iní a vy potom vidíte, čo sa dá skúšať.

Ideálne je, ak vás od začiatku bude niekto viesť, najlepšie skúsený kresliar. Naučí vás vidieť problémy, ktoré si človek sám zvyčajne nevšimne. Najmä nie na začiatku.

Určite je dobrým nápadom skúšať prekresliť obrázky, ktoré sa vám páčia. Tak ako sa pozeráte na videu že niekto postupuje, robte to isté hneď aj vy na papieri pred sebou. Nevadí, že vlastne odkresľujete cudzí obrázok. Nevadí, že to možno bude nepresné. Ide o to, že sa učíte a cvičíte.Dôležité je, že testujete a skúšate. Tým sa posuniete vpred.

Začnite sa učiť kresliť podľa predlohy

Predloha môže byť čokoľvek.

  1. Fotografia. Môžete skúšať ceruzkou prerozprávať obrázok. Táto technika je obľúbená, ale asi každý umelec vás bude od nej odhovárať! Je to skratka. A skratky nefungujú. Fotografia je dvojdimenzionálny objekt. Uľahčuje prácu. Vy, keď sa chcete naučiť kresliť, si musíte zvyknúť najskôr na kreslenie objektov z reálneho sveta.
  2. Reálna predloha. Odporúčam, cvičte si kreslenie podľa skutočných objektov v priestore. Je to ťažšie, ale viac sa naučíte. Navyše to na obrázkoch takmer vždy vidieť. Reálne obrázky vyzerajú vždy lepšie, ako prekreslené fotky.
  3. Kreslenie podľa reálnej predlohy a následne fotografie. Najmä krajinky môžete kresliť aj tak, že ako základ si spravíte pár skíc v reálnej situácii. Buď si postavíte zátišie, alebo pôjdete kresliť krajinku. Tú aj odfotíte a neskôr môžete obrázok dokončiť s využitím fotky.

Samozrejme, ako začiatočníci nebudete hneď kresliť náročné scény ako je akt, či väčšie zátišie. Začnite jednoduchými úlohami.

Nakreslite stoličku. Čím bude jednoduchšia, tým lepšie. Na začiatok stačí nočný stolík či skriňa. Zistíte, aké ťažké je zachytiť správne perspektívu. Týmto cvičením sa učíte počítať perspektívne skreslenie.

Nakreslite vázu, alebo fľašu. Alebo pohár. Tu s hrôzou zistíte, že nedokážete nakresliť ani len trocha presný tvar.

Bude to "čapaté" a vy si tak budete môcť cvičiť elipsy a osovú súmernosť.

Nakreslite drapériu. Hoďte pred seba jedny tepláky a vedľa nich nejakú lesklú tkaninu. Alebo ich nechajte visieť na vešiaku a hneď môžete začať kresliť. S hrôzou zistíte, že na obrázku vznikne fľak, ktorý nemá s predlohou nič spoločné. Na tomto cvičení sa budete učiť kresliť poltóny. Zároveň sa učíte vyjadriť šrafovaním tvar a materiál.

Priložte ruku s ceruzkou k papieru a nakreslite - tú ruku s ceruzkou. Zistíte, že nakresliť ľudskú ruku je úloha aj na rok cvičenia. Nie, prsty nesmú vyzerať ako knedle.

Zoberte si zrkadlo a nakreslite svoju tvár. To je ďalšia úroveň problémov...

Odporúčam vám, tieto cvičenia si spravte hneď - jedno po druhom. Nie tak, že by ste mesiac trénovali kreslenie stoličky a mesiac potom vázu.

Nakreslite si všetky cvičenia a nakreslené obrázky si označte dátumom a odložte. Aj zlé skice! Neskôr sa vám bude hodiť vidieť, ako veľmi ste sa posunuli a zlepšili.

Ako si prejdete niekoľko takýchto cvičení, pozorujte, či vás to baví. Ak áno, je na čase:

Učte sa kresliť pod odborným vedením

Zatiaľ čo úplné začiatky môžete absolvovať sami, neskôr je to už iné. Ak sa chcete naučiť kresliť dobre, nájdite si odbornú pomoc. Vaše práce by ste si mali pravidelne nechať posúdiť nejakým umelcom, ktorý rozumie kresleniu. Ten má skúsenosti a na prvý pohľad rozpozná, čo vám robí ťažkosti.

Typické je, že kým neviete kresliť, neviete ani vidieť chyby. Nedokážete teda odhaliť na čom treba zapracovať. S tým vám práve skúsený kresliar vie pomôcť.

Také stretnutia budú často nepríjemné. Skúsený výtvarník vždy nájde chyby. Vidí, že ide o začiatočnícku prácu. Pritom vy by ste predsa len radi boli pochválení. Viete, koľko námahy ste do práce dali. A už sedíte s odborníkom. Ten listuje vaše práce a namiesto pochvaly ukazuje samé problémy. A čo je horšie - má pravdu. Ako to, že ste si to predtým nevšimli?

Práve takéto stretnutia vás však môžu neuveriteľne posunúť.

  • Nájdite si výtvarníka, alebo kresliara, maliara. Požiadajte ho o súkromné hodiny.
  • Poohliadnite sa po ľudovej škole umenia. Zapíšte sa.
  • Prezrite si v okolí nejaké kurzy kreslenia. Prihláste sa.

Neskôr vám váš lektor môže dávať aj úlohy. Bude vidieť, čo vám robí ťažkosti a to vás bude učiť dotiahnuť.

Program na kreslenie, či kresba na papier?

Nakoniec ešte krátke zamyslenie nad technickou stránkou veci. Asi každý výtvarník vám odporučí, aby ste pracovali s papierom a ceruzkou. Navštívte predajňu s umeleckými potrebami a vyberte si čo potrebujete. Práca s reálnymi materiálmi je výhodná. Viem, nedá sa toľko opravovať. Ale práve to vás najviac naučí.

Ak chcete kresliť, môžete to spraviť aj na bežnom tablete či na mobilnom telefóne s väčším displejom. Existujú aplikácie ako Procreate a mnohé iné, ktoré umožnia kresliť prstom, alebo stylusom priamo na tablete. To síce vyzerá efektne, ale v praxi narazíte na mnoho rôznych zbytočných problémov. Jednoducho kreslenie na tablet je možné, ale odporúčam ho skôr ako zábavku, nie ako hlavné cvičenie.

Vážnejším variantom by bolo pracovať s počítačom. Aj tu sa dá použiť tablet, ale nejde o tablet ktorý pozná každý. Tablet vo výtvarnom svete znamená polohovacie zariadenie, ktoré ovládate špeciálnym perom. To sníma vaše pohyby, tlak, ťahy a prenáša ich do počítača. Príslušný program potom vie tieto pohyby interpretovať a simulovať kresbu ceruzou, štetcom či sprejom. Asi najznámejší a najvýkonnejší program na kreslenie je Corel Painter. Najznámejšie tablety na kreslenie sú od firmy Wacom, avšak siahnite po drahších modeloch. Radšej menší a drahý, ako väčší a lacnejší. Lacný tablet nemá dobrú citlivosť.

Kreslenie na počítači s použitím takejto profesionálnej techniky má zmysel, ale ani takéto veci nie sú asi ideálne na začiatok. Predsa len kúpiť si drahší tablet a potom zistiť že vás kreslenie nebaví? To nie je dobrá cesta.

Kreslenie sa ešte stále vníma ako technika, pri ktorej vznikajú fyzické, existujúce diela v reálnom svete. Nie digitálne produkty. Cvičte preto na papieri. Neskôr, ak vás zláka počitač, môžete kresliť aj na ňom. Digitálny výstup má aj svoje výhody.

Ak sa chcete naučiť kresliť, chce to stovky hodín

Nakoniec ešte azda poznámka k cvičeniam. Kreslenie, ale aj hra na hudobný nástroj, či iná zručnosť chce cvik. Chce to stovky a stovky hodín práce, ktorá je niekedy aj nudná. Nedarí sa. Budete chcieť všetko roztrhať, lebo je to nanič.

Kreslenie znamená stovky pokusov a tisíce skíc

Kreslenie znamená stovky pokusov a tisíce skíc

Počítajte s tým, že ak sa chcete naučiť kresliť, tak na majstrovskú úroveň potrebujete kresleniu obetovať odhadom desaťtisíc hodín.

Počet hodín kreslenia denne Koľko rokov potrvá dosiahnuť majstrovstvo
1 hodina denne 27 rokov
2 hodiny denne 13 rokov
3 hodiny denne 9 rokov
4 hodiny denne 7 rokov
5 hodín denne 5 a pol roka
6 hodín denne 4 a pol roka

Buďme ale realisti - viac ako tie 4 až 5 hodín denne sa dá kresliť a maľovať dosť s problémami popri inom zamestnaní. Je to skôr scenár, ktorý sa týka detí. Ak dieťa absolvuje strednú školu a potom vysokú, vtedy je s remeslom naozaj v kontakte tých 4 až 5 hodín denne. Z vysokej školy výtvarných umení potom už vychádza človek na majstrovskej úrovni - aspoň pokiaľ ide o techniku.

Potom totiž je ešte otázka ČO KRESLIŤ! Až tu sa začína rodiť to, čo sa volá umenie. Ako pomocou kresby vyjadriť niečo, čo presahuje samotný papier, ceruzku, či talent ktorý umožní načarbikovať peknú kresbičku. Ale to už je iná téma.

Kreslenie pre radosť

Kreslenie pre radosť

Samozrejme, nemusíte ašpirovať hneď na majstrovskú úroveň, či prvú ligu. Môžete kresliť aj len pre vlastné potešenie.

Kreslím si pre radoať

Kreslím si pre radoať

Aj mňa baví nakresliť si na vychádzke nejakú krajinku, alebo odkresliť koňa podľa fotografie. Takéto obrázky nemajú žiadny umelecký rozmer. Je to len cvičenie.

Kresba postavy a koňa podľa fotografie

Kresba postavy a koňa podľa fotografie

Kresba krajinky v plenéri

Kresba krajinky v plenéri

Vizovanie - pri kreslení v teréne

Vizovanie - pri kreslení v teréne

Kreslili sme so Zuzkou Kyselicovou, ktorá mi dáva odborné konzultácie. Na zábere s pomocou provizórneho nástroja určujeme proporcie krajinky.

Kreslenie v teréne - v najvyšších horúčavách pozor na úpal :-)

Kreslenie v teréne - v najvyšších horúčavách pozor na úpal :-)

Kreslením sa ideálne pripravujete na mnoho ďalších tvorivých aktivít. Aj keby ste plánovali pracovať na grafike pre reklamnú agentúru, ceruzka v ruke je vždy výhoda. Aj keby ste plánovali výhradne digitálnu grafiku, neutečiete pred tým, že rukou musíte robiť tie malé pohyby. No a tie sa inak ako dlhodobou praxou nezískajú. Jednoducho ak chcete načrtnúť kruh, alebo elipsu, chce to tréning.

Nemyslite si, že vás počítač zachráni. Naopak. Profesionálna práca grafika väčšinou začína tam, kde prestanete používať myš. V profesionálnej praxi sa pracuje s polohovacími zariadeniami ako je tablet a špeciálne pero.

Kreslenie na počítači - tablet Wacom Bmboo

Pri práci s počítačom sa používa takýto (alebo lepší) tablet. Na obrázku je lacnejšia, neprofesionálna verzia. Na bežnú prácu stačí. Tablet na rozdiel od myši umožní aby ste rukou kreslili v pre ruku prirodzenej polohe. (Ak sa vám myš zdá normálna, skúste sa ňou podpísať...) Navyše pri kreslení je rozhodujúce aj to, či je ceruzka citlivá aj na tlak. Niečo chcete kresliť tmavou farbou, niečo takmer jemne a bez prítlaku na pero. Preto vám kreslenie odporúčam ako pravidelné cvičenie aj v prípade, že plánujete "len" retušovať fotky alebo pripravovať inzeráty.

Akokoľvek idú dáta bez papiera priamo do počítača, na vstupe zas len zostanú vaše prsty. No a ich schopnosť poslúchať váš tvorivý zámer.

Pridajte sa do našej skupinky Maľujeme akvarelom. 
www.facebook.com/groups/malujeme.akvarelom
Zdieľame tam svoje najnovšie obrázky a dávame si cvičenia.

© Ľubica Veseláwww.facebook.com/vesela.lubica
Na stránke lubicavesela.sk nezhromažďujem žiadne osobné údaje v súvislosti s GDPR. Web nepoužíva cookies.